Návrat na hlavní stranu FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH ČESKY
 

Červenec v synagoze (festival 5.-18.7. 2004)

Zveme širokou veřejnost k návštěvě Kulturního léta v krnovské synagoze v první polovině července, letošní první ročník festivalu je zaměřený na židovskou kulturu. V dalších letech chceme pozvat také umělce prezentující kulturu dalších menšin (sudetoněmecká, romská, polská, řecká, děti s kombinovaným handicapem ad.).

Úterý 6.7.
V 17:30 se nám v synagoze představí zahraniční dobrovolníci a budou přivítáni představiteli města, v 18h bude následovat koncert mládežnické hudební skupiny Létající rabín, která na elektrické kytary, tahací harmoniku a klarinety hraje hudební styl klezmer.

Pátek 9.7.
Od 18h zazpívá Marie "Máša" Kubátová ruské bardské a blatnye písně, v 19h pak bude diskuzi o vztazích židů a křesťanů v dějinách (česky) moderovat teložka Margartha Hildegonda Rijksen. Po 20h promítneme snímek Schindlerův seznam vyprávějící o odvaze a šoa.

Sobota 10.7.
V 10h začne v synagoze program pro děti (kurz malování na motivy židovských pohádek), ve 14:30 pak výuka izraelských lidových tanců, které jsou vzdáleně podobné tancům řeckým a tančí se v kruhu. V 17h uvede Petr Aharon Tesař zajímavou přednášku, ve které se pokusí přiblížit dobové významy textů evangelií, jejichž čtyřmi autory jsou Židé. V 18h si můžete poslechnout hebrejské a aramejské duchovní písně ve středověké úpravě a na středověké hudební nástroje.

Pondělí 12.7.
V 17h zahájí svou přednášku o židovských památkách v polském a českém Slezsku dr. Marcin Wodziński z Uniwersytetu w Wrocławiu.
Povídání doplní o promítání obrazových materiálů. Nejzajímavější budou výsledky průzkumu starodávného židovského hřbitova v Białej u Prudnika.

Pátek 16.7.
V 19h si s posluchači povykládá Jaroslav Achab Haidler, praktikující žid, dokumentátor židovských hřbitovů, herec a výborný vypravěč, o judaizmu, jeho příbězích, obrazech a hlubokém lidství, které je v něm obsaženo, v 19h bude promítnut italský oskarový snímek Život je krásný.

Sobota 17.7.
V 19h Jan Stejskal přiblíží krnovské veřejnosti životní příběhy členů krnovské a bruntálské židovské obce a jejich potomků od roku 1877 do současnosti, v 19h uvedeme divadelní hru Pan Theodor Mundstock v režii a podání jediného herce J.A.Haidlera na motivy Ladislava Fukse.

Neděle 18.7.
Ve 14h nám dobrovolníci, krátce před svým odjezdem z Krnova, představí své národní kultury.

Vstupné na všechny akce je
D O B R O V O L N É .

Mimo prostory synagogy se uskuteční seznamovací večírek pro zahraniční dobrovolníky a zájemce z řad krnovské mládeže (úterý 6.7. v čajovně Ninive), výlet na starodávný židvský hřbitov v Osoblaze (neděle 11.7.), prohlídka krnovského novodobého židovského hřbitova (čtvrtek 15.7.) a fotbalové utkání mezi dobrovolníky a Romy z Ligy za lidská práva (neděle 18.7. na hřišti na Žižkově ul.).

Za podporu děkujeme Městu Krnovu,
Federaci židovských obcí v ČR a
Slezskému německému svazu v Krnově.

Kontakt: pavel.kuca@centrum.cz, mobil: 737 880 936

http://www.mujweb.cz/www/synagoga

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Krnov
Zveřejněno 28.06.2004 v 09:24 hodin
Fulltext
Copyright 1998-2019 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule