Návrat na hlavní stranu FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHČESKY
  Království perníku

Mezinárodní hudební festival Souznění letos sází na legendy a velká jména

Mezinárodní festival hudby, adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění letos nabízí unikátní programovou mozaiku. Zahrnuje Otu Baláže, Cigánské Diably, Radůzu, Gustáva Beláčka, Vojenský umělecký soubor Ondráš a mnoho dalších uznávaných umělců a seskupení.
Čtyřiadvacátý ročník Souznění začne už 7. prosince v Ostravě a potrvá pět dní. Do 11. prosince zazní v Ostravě, ve Frýdku-Místku, v Kunčicích p. O., Kozlovicích a Hukvaldech koncerty špiček domácí scény i uznávaných hostů ze Slovenska a Polska. „Radůza vystoupí s kapelou ve speciálním vánočním programu. Špičkový muzikant i autor Ota Baláž přijede s Balage Bandem a Terezou Kopáčkovou. Basbarytonistu Gustáva Beláčka uslyšíme v dramaturgicky jedinečném programu, ve kterém vystoupí také mezzosopranistka Terézia Kružliaková Babjaková, Spectrum Quartett, Trombitáši Štefánikovci z Nimnice a varhaník Waclaw Golonka z Polska. Zahajovat ovšem budeme neskutečně skvěle znějícími Cigánskými Diably z Bratislavy,“ avizuje dramaturg a ředitel festivalu Souznění Z. Tofel.
Gypsy Devils, jak famózní slovenské Diably znají v zahraničí, otevřou pětidenní festivalový zážitek ve středu 7. 12. od 19:30 hodin speciálním vánočním koncertem ve Studiu I Českého rozhlasu Ostrava. Díky rozhlasovým vlnám se jejich umění přenese živě i na Zlínsko a Brněnsko. „Mají talentu a energie na rozdávání. Koncertovali od Vídně přes Londýn po australské Melbourne nebo třeba v Šanghaji v Číně. Reprezentovali Slovensko v rámci národního programu dvou olympijských her, mají za sebou bezpočet festivalů, třikrát získali slovenskou Grammy. Slyšel jsem je i poznal osobně, jsou to citlivé osobnosti, a ďábelské je na nich opravdu jen jejich neuvěřitelné umění,“ míní Zdeněk Tofel. Přímým přenosem se nevšední zážitek dostane i na YouTube kanál Koncerty Českého rozhlasu.
O den později, tedy ve čtvrtek 8. 12., se v kostele sv. Jana Křtitele ve Frýdku-Místku od 18 hodin sejde už výše zmíněná pestrá paleta skvělých hudebníků, a to v programu nazvaném Hudba Vánoc bez hranic. Gustáv Beláček je mezinárodní hvězdou klasické hudební scény. Vystupuje na prestižních scénách Royal Albert Hall v Londýně, Concertgebouw Amsterdam, Groβes Festspielhaus v Salzburku a festivalech Rheingau Musik Festival, Pražské jaro, MHF Leoše Janáčka v Ostravě, Luzern Festival nebo v současnosti v Anglii v Janáčkově opeře Věc Makropulos. Půvabná pěvkyně Terézia Kružliaková Babjaková je od roku 2003 sólistkou Opery Slovenského národního divadla. Má i řadu zahraničních zkušeností a české publikum ji zná mimo jiné z Pražského jara. Spectrum Quartett je skvělé houslové kvarteto. A od Štefánikovců můžeme pro změnu očekávat mistrovskou hru na unikátní pastýřské nástroje, včetně trombit a fujar.

Pátek 9. 12. bude patřit Radůze s kapelou v jedinečném koncertu S vánočním časem, a to v Kunčicích pod Ondřejníkem. Nositelka řady ocenění, která vystupovala s mnoha nestory české hudební scény a mj. byla „předskokankou“ hvězdy amerického popu Suzanne Vega či skvělého Brita Mikea Oldfielda, vystoupí od 18 hodin v sále Galerie Karla Svolinského v Kunčicích p. O.
Balage Band feat. Tereza, funky-soul-rocková kapela, kterou založil Ota Baláž, když objevil Terezu Kopáčkovou, mladou dámu s neuvěřitelnou energií a podmanivým hlasem, zahraje během Galakoncertu v obecním sále v Kozlovicích v sobotu 10. prosince od 18 hodin. Toto uskupení je dalším skvělým počinem hudebníka, dirigenta a skladatele, kterého mají asi mnozí spojeného s Kamilem Střihavkou a Michalem Pavlíčkem ve skupině BSP nebo třeba s inscenací české verze Jesus Christ Superstar. Současná produkce Balage Band s Terezou je přitažlivá napříč generacemi.
Neděle 11. prosince bude patřit Hukvaldům a velmi působivému programu Cesta světla profesionálního Vojenského uměleckého souboru Ondráš. Cesta světla - autora a vynikajícího muzikanta Jiřího Slavíka - je hudební cyklus vyprávějící příběh narození Ježíše Krista a lidových Vánoc. Hudebně vychází především z dobře známých českých a moravských koled, které však zazní v nevšedních orchestrálních a vokálních aranžmá. Posluchače čeká barvitá cesta ke Kristovu narození, stejně jako k lidskému pochopení této zázračné události.
V rámci adventního festivalu Souznění vystoupí také mladá talentovaná účastnice soutěže WCOPA v USA Izabela Jati, kterou dobře znají diváci Národního divadla moravskoslezského, kde debutovala už ve 12 letech hlavní dětskou rolí v muzikálu Kočky. Dále Chodský soubor Mrákov, Cimbálová muzika Konopjan, Pěvecký sbor Cantamus, Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda, Dechová hudba Kozlovice, Dětský folklorní soubor Valášek z Kozlovic a další úspěšné dětské soubory. „Navíc se návštěvníci mohou poprvé od roku 2019 znovu těšit na krásný a hodnotný vánoční doprovodný program. Od pochůzek s koledou, přes oblíbený kulinářský a řemeslný jarmark či živý Betlém a příchod Tří králů v sobotu Kozlovicích až po milý Vánoční jarmark a program s místními talentovanými interprety v neděli na Hukvaldech, který vyvrcholí zmíněným koncertem VUS Ondráš z Brna,“ uzavřel dramaturg a ředitel festivalu Souznění Tofel s tím, že kompletní program je na webu www.souzneni-festival.cz.
Vstupenky jsou ke koupi na webu festivalu, nebo přímo na místě konání každého z koncertů.


Generálním partnerem MF Souznění je Moravskoslezský kraj. Hlavní partnery jsou statutární město Frýdek-Místek a obce Kunčice pod Ondřejníkem, Kozlovice a Hukvaldy.

Kontakty:
Dramaturg a ředitel MF Souznění
Zdeněk Tofel, tel. +420 604 245 814
e: tofel.zdenek@post.cz
w: www.souzneni-festival.cz

Mediální zastoupení
Eva Kijonková, tel. +420 721 857 097
e-mail: eva.kijonkova@ek-media.com

Zveřejněno 05.12.2022 v 09:50 hodin
Copyright 1998-24 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule