Návrat na hlavní stranu FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH ČESKY
 

Stanovisko ke zpracování osobních údajů
v souvislosti s COVID-19

Aktuální informace z oblasti ochrany osobních údajů. V současné mimořádné situaci vyvstávají otázky týkající se zpracování osobních údajů o zdravotním stavu osob, které mohou být šiřiteli nákazy, včetně zpracování údajů umožňujících jejich předchozí lokalizaci, zejména z důvodu dohledání dalších osob, které s nimi byly ve styku.

Evropský sbor pro ochranu osobních údajů přijal dne 19.3.2020 nové stanovisko v souvislosti s propuknutím onemocnění COVID-19.

Celé znění stanoviska pro zajímavost naleznete v příloze. Ve stručnosti se jedná o to, že členské státy EU mohou nově využívat moderních technologií v boji s COVID-19. Jedná se především o využití mobilních dat k určování polohy a směrnici o soukromí a elektronické komunikaci. Všechna data by měla být anonymizována.

Příklad využití:
U pacienta se prokáže, že onemocněl COVID-19. Na základě dat poskytnutých operátorem nakaženého bylo zjištěno, že za poslední 3 dny byl jen 1x mimo domov z důvodu nákupu. Během cesty do obchodu, nákupu a cesty z obchodu se potkal s dalšími 8 lidmi, kteří se podle polohy mobilního telefonu nacházeli do vzdálenosti 3m od nakaženého. Těmto 8 lidem může být následně zaslána SMS (respektive mohou být kontaktovány úřadem), že se nacházeli v blízkosti nemocné osoby a že musí vstoupit do karantény.

Moderních využíti těchto technologií a dat je mnoho. Evropský sbor schválením tohoto stanoviska chtěl umožnit využití moderních technologií a právně vše podložit.

Příloha:

Stanovisko ke zpracování osobních údajů v souvislosti s propuknutím nákazy COVID-19, přijaté 19.3.2020

DALŠÍ INFORMACE: Obecní úřad Bělotín
Zveřejněno 25.03.2020 v 14:17 hodin
Fulltext
Copyright 1998-2020 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule