Návrat na hlavní stranu FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHČESKY
  Království perníku

Filmový festival se vrací do Kašperských Hor

Třetí ročník filmového festivalu s názvem Filmové Kašperské Hory
V Kašperských Horách 26.-28.října 2019

Město Kašperské Hory pořádá třetí ročník filmového festivalu s názvem Filmové Kašperské Hory. Od soboty 26. října do pondělí 28. října uvidí diváci filmy natáčené na Šumavě, příběhy pojednávající o silných ženách i filmy související s komunistickým režimem. V programu se také objeví filmové novinky a na dětské diváky čeká promítání večerníčků a animační dílny, díky nimž si vytvoří vlastní animovaný film.

„Volba letošního zahajovacího filmu byla velmi snadná. Snímek režiséra Vladimíra Michálka Úhoři mají nabito (Česko, 2019) se natáčel přímo v kašperskohorském kině a zúčastnili se ho také místní obyvatelé,“ prozradila koordinátorka festivalu Jitka Skořepová. Slavnostní zahájení proběhne v sobotu 26. října od 19:30 za účasti hlavních tvůrců. „Kromě filmů, které tematicky nebo místem vzniku souvisejí se Šumavou, představíme filmové příběhy silných žen, zkoušených osudem, u nichž je patrná paralela s historickým vývojem Šumavy. Zároveň promítneme filmy, které různým způsobem reflektují vybrané události z let komunistického režimu a vypořádání se s nimi. A nezapomeneme ani na několik novinek,“ upřesňuje J. Skořepová. Festival se i v letošním roce koná ve spolupráci s festivalem Finále Plzeň a Regionální filmovou kanceláří Plzeňský kraj, z. s.

Z filmů, které se natáčely v kulisách Šumavy, se na festivalu dále představí Divá Bára (Československo, 1949), dnes již legendární černobílý film, který pojednává o mladém nespoutaném a dobrosrdečném děvčeti, které žije v souladu se svou přirozeností, což nedokáží přijmout ostatní obyvatelé vesnice. V Kašperských Horách byl také natáčen snímek Jiřího Stracha Vůně vanilky (Česko, 2001). Tento film zachycuje příběh mladé cukrářky, jejíž cestu protne americký voják, který tudy na konci války projíždí.
Osudy míst a lidí, kteří jsou spjati se Šumavou, osobně připomenou Emil Kintzl a Jeňýček Fischer při prezentaci nových dílů seriálu Zmizelá Šumava. Právě Šumava je dámou, která byla a stále je zkoušená nepřízní osudu. Dalším z filmů, který pojednává o těžkém osudu ženy, je Kráska a netvor 1950 (Česko, 2010). Hlavní hrdinka se snaží přijít na kloub záhadnému zmizení své sestry. Režisér Jiří Svoboda přinesl ve svém thrilleru zasazeném do období padesátých let nový pohled na jeden z nejpodivnějších případů v historii české kriminalistiky, který byl tendenčně zpracován i v 30 případech majora Zemana s názvem Bestie.
V programu festivalu se objeví také filmové novinky, které zapadají do dramaturgie festivalu svou osobitou reflexí událostí z let komunistického režimu. Národní třída (Česko / Německo, 2019) vypráví příběh muže, který je přesvědčen, že rozhýbal listopadové události v roce ´89, když uštědřil demonstrantům první ránu. Naopak Staříci (Česko / Slovensko, 2019) jsou filmem inspirovaným skutečnou událostí. Dva kamarádi se po letech potkávají, aby si vyřídili účty s někdejším komunistickým prokurátorem. Pro odlehčení festivalu a k pobavení velkých i malých diváků je připraven film Hodinářův učeň (Česko / Slovensko, 2019) a celý festival zakončí oddychový film Petra Kolečka Přes prsty (Česko / Slovensko, 2019).

Promítání filmů jsou naplánována na pevné časy v 14:30, 17:00 a 19:30. Vstupné na všechny projekce je dobrovolné.
Dětský program se bude odehrávat vždy dopoledne od 11:00 ve foyer kina. Kromě promítání večerníčků Tuláček a Chaloupka na vršku bude připravena tematicky zaměřená animační dílna. V ní si děti mohou rozhýbat svůj vlastní film.

Více na: https://www.kasphory.cz/kultura/kulturni-akce/filmove-kasperske-hory-2019 nebo facebookové stránce Městské kulturní a informační středisko Kašperské Hory.

Mgr. Jitka Skořepová, koordinátorka festivalu
t. 778 545 738, mekis@kasphory.cz

Martina Hamáková, referentka propagace
t. 605 275 176, propagace@kasphory.cz
MěKIS
www.kasphory.cz

DALŠÍ INFORMACE: Kašperské Hory
Zveřejněno 26.10.2019 v 08:10 hodin
Copyright 1998-21 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule