Návrat na hlavní stranu FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHČESKY
  Království perníku

Svatohavelské posvícení - jaké bývalo kdysi

V neděli 20. října od 10 do 16 hodin se bude v Muzeu lidových staveb v Kouřimi konat Svatohavelské posvícení. Pořad je unikátní věrným podáním lidových zvyků, program je opravdu bohatý.
Ředitel Regionálního muzea v Kolíně, Mgr. Vladimír Rišlink: „Při pořádání národopisných pořadů klademe důraz na autenticitu programu a věrné dobové ztvárnění tradic. Naším cílem je vtáhnout návštěvníky do děje, nabídnout jim nejen podívanou, ale především možnost tradiční zvyky zažít a pochopit jejich kořeny.“
Největším lákadlem Svatohavelského posvícení je rekonstrukce lidového zvyku stínání kohouta s názvem Jakej trest nešlechetnýmu škůdnikoj přišel. Neméně působivé je pásmo o tancovačkách Kytka, koloušek, věneček, šejdovec aneb nepudu z hospody, šelma bych byl. Účinkuje Folklórní soubor Horačky, vyznačující se skvělým komediantstvím a nádhernými kroji. Pořady jsou na programu od 11:00 a 15:00.
Historik a etnolog Adam Votruba povede besedu Lidová píseň v Polabí od 12.00 a 15:30.
Lidová strava při podzimních pracích se jmenuje beseda, kterou povede odbornice na jídelníček našich předků Olga Kaderová. Pro návštěvníky budou připraveny ukázky těchto zdravých, a dnes již často zapomenutých pokrmů.
O jídle a hodování bude povídat výtvarnice a folkloristka Kamila Skopová od 10.30 a 13.00.
Z dílny podmalby na sklo, určené dětem i dospělým, si může každý odnést vlastnoručně namalovaný obrázek.
V domě z Budče se bude šlapat, krouhat a nakládat zelí – návštěvníci si budou moci vše vyzkoušet a ochutnat tři druhy ochuceného zelí.
Budeme péct sváteční pečivo a zapomenutou regionální specialitu – mětýnku z Kouřimska, nebo tzv. „řepánky“. Děti si vyzkouší trdlem utřít mák.
Nebude chybět malý tradiční jarmark s flašinetáři, Jana Hunalová nabídne své bylinné čaje, kouřimský likérník Jiří Svoboda návštěvníkům poví o způsobu výroby a druzích likérů, ve světnici domu z Jílového bude pantáta s přáteli držet „pěknou hodinku“.
Zvídaví návštěvníci se nad svátečně prostřeným stolem v rychtě z Bradlecké Lhoty dozví o posvícenských zvycích od ředitele muzea Vladimíra Rišlinka.
Posvícení, jako výroční obyčej, má svou církevní a světskou část. Slaví se jako svátek na památku posvěcení kostela (odtud i jeho název v Čechách, na Moravě se používá spíše termín hody), a vznikl již v počátcích křesťanství. Přelom pro slavení posvícení pak znamenalo nařízení císaře Josefa II., které přikazovalo slavit v celé monarchii posvícení třetí říjnovou neděli. Slavnost pak mohla trvat dva dny.
Posvícení byl svátek spojený s hodováním, tancem a hlučnými zábavami. Pekly se koláče, jedlo se maso, a to i v chudých rodinách. Zvaní na posvícenskou zábavu bývalo spojeno s obchůzkou a rozdáváním koláčů. Příbuzní se vzájemně navštěvovali a odnášeli si tradiční bohatou výslužku.
Program se koná za každého počasí, vstupné je pro dospělé 150 Kč, snížené 80 Kč, rodinné 350 Kč.

Petr Tyc
pracovník pro vztah s veřejností
tel.: 724 391 362

Regionální muzeum v Kolíně, p. o.
Příspěvková organizace Středočeského kraje
muzeumkolin.cz, skanzenkourim.cz, muzeumkourimska.cz, podlipanskemuzeum.cz

Zveřejněno 26.09.2019 v 00:41 hodin
















Copyright 1998-24 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule