Návrat na hlavní stranu FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHČESKY
  Království perníku

Co nového v honobečvanském Klubu důchodců?

Report ze zájezdu do Zlína.
Dne 31.října se tři naše členky (J.Pospíšilová, D.Křenková a B.Majtanová) zúčastnily poznávacího zájezdu do Zlína spolu se seniory Rožnovského klubu důchodců.

Jako první bod programu byla návštěva Zlínského zámku. Výstava nazvaná "České korunovační klenoty.....na dosah" se pořádá k výročí 650 let od korunovace Karla IV. králem. Projekt připomíná nejen samotnou korunovaci našeho nejvýznamnějšího panovníka, ale především fenomén Českých korunovačních klenotů ve formě mistrovských replik. Kromě samotných klenotů jsme shlédli mnoho dalších exponátů připomínajících období středověku - např. kopie zbraní, volné repliky oděvů a obuvi. Poutavý výklad z historie o tehdejším životě doplnil o zajímavosti, různé perličky a legendy náš průvodce, který nás provázel celou výstavou.

Druhým bodem programu byla návštěva Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Ve 14.budově Baťova institutu vznikl soubor stálých expozic pod zastřešujícím názvem: PRINCIP BAŤA - Dnes fantazie, zítra skutečnost. Svým rozsahem a propracovaností drží primát nejen v České republice, ale též v celé Evropě. V expozici jsou začleněna 3. velká témata:
- Historická obuv a produkce firmy Baťa
- Film
- Cestování

Prohlídku expozice jsme zahájili shlédnutím úvodního filmu (multiprojekce pojata jako obrazový a textový celek mapující dějiny baťovského koncernu od založení firmy v r.1894 až do jejího znárodnění v roce 1945. Stručně shrnuje i poválečný vývoj až po současnost). Výstavou nás s odborným výkladem poutavě provázela průvodkyně a přiblížila nám celou baťovskou éru, která je rozdělena tématicky na výrobu, budování zahraničních společností přes prodej, reklamu, dopravu až po nevýrobní sféru. Se zájmem jsme si prohlédli stovky vystavovaných bot jak historických, tak současných, prošli jsme si výrobní linku, prodejnu s historickou kasou i ostatní exponáty symbolizující "baťovský životní styl". Pro zpestření výkladu všichni dostali papírovou kartičku, na které jsme si mohli označit příchod a odchod z práce na historických "píchacích hodinách".

Další zajímavý díl expozice je věnován zlínskému filmovému studiu, jeho historii, produkci a osobnostem s ním spojených. V prosklených vitrínách jsme měli možnost prohlédnout si spousty filmových postaviček i postupy, jak se filmovalo.

Závěrečným okruhem je moderní cestovatelství s prezentovaným sbírkovým fondem inženýrů Hanzelky a Zikmunda, Eduarda Ingriša a Stanislava Škuliny.

Jako poslední bod programu byla Výstava slaměných ozdob Františka Zusky. Je to uznávaný zlínský tvůrce ozdob a dekorativních předmětů ze slámy. Jeho specialitou jsou technicky náročné ploché ozdoby ze štípané slámy, především různé druhy sněhových vloček. Ale vrcholem toho, co dokáže vyrobit, jsou jeho betlémy a figurální tvorba. Vystavené předměty nás okouzlily svou křehkostí a krásou.

Text i foto Dana Křenková.
>>> FOTO ZDE <<<

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Horní Bečva
Zveřejněno 07.11.2017 v 06:57 hodin
















Copyright 1998-24 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule