Návrat na hlavní stranu FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH ČESKY
 

Smrtná neděle – tradiční vynášení smrtky a přinášení nového léta

Již na druhý den nové sezóny - neděli 2. dubna - připravilo Muzeum lidových staveb v Kouřimi národopisný pořad Smrtná neděle. Jeden z nejstarších zvyků vůbec – vynášení Smrtky, doprovodí bohatý program plný zážitků a poučení pro malé i velké v autentické historické atmosféře.

Ředitel Regionálního muzea v Kolíně, Mgr. Vladimír Rišlink: „Národopisný pořad, v němž rekonstruujeme starobylé lidové obyčeje se vztahem ke Smrtné neděli, naše muzeum nepřipravuje každoročně, ale pouze jednou za tři roky. Návštěvníci by si proto rozhodně neměli nechat ujít toto působivé zahájení letošní turistické sezóny."

Třikrát během dne, (v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin), bude inscenován starobylý obyčej vynášení Smrtky, na který vždy naváže přinášení nového léta v podání Ladova národopisného souboru z Hrusic.
„Příroda se probouzí“ je nejen pojmenování současného stavu fauny a flóry kolem nás, ale i název besedy se zoologem Regionálního muzea v Kolíně Ing. Ivo Rusem o fauně v Muzeu lidových staveb v Kouřimi a jeho nejbližším okolí.
Úžasný svět nepostradatelných tvorů, kteří jsou symbolem pracovitosti, návštěvníkům přiblíží celodenní program s názvem "Včely vítají jaro".
Tématu jarní očisty se bude věnovat bylinkářka Jana Hunalová v rámci dílny míchání bylinkových čajů.
Zručnost dětí i dospělých prověří řemeslná dílna na výrobu píšťalek a dřevěných hraček s Otakarem Fraňkem. Pro hravé jsou připraveny tradiční hry: tlučení špačka, čára, hra na Kokeše, rozpočitadla, a mnoho dalších.
Po celý den si budou návštěvníci moci v historických staveních vyslechnout vyprávění o lidových obyčejích v době půstu a Velikonoc a ochutnat postní pokrm - pučálku.
Svět pověr a magie, který se neustále prostupoval s křesťanstvím, ilustrují lidové názvy šesti postních nedělí: Neděle Černá, Pučálka, neboli Pražná, Kýchavná, Liščí, nebo Družebná, Smrtná a Květná. Nejvýznamnější byly poslední dvě neděle, Smrtná a Květná. Smrtná neděle jasně poukazuje k obecně známému zvyku vynášení smrti. Je to jeden z nejstarších zvyků vůbec. Lze usuzovat, že byl praktikován za Keltů i Slovanů. Církvi se tento pohanský zvyk nepodařilo po dlouhá staletí vykořenit. Na Smrtnou neděli zhotovila svobodná děvčata figuru smrtky (měla různé krajové názvy smrt, smrtka, smrtholka, mořena, morena apod.) Po obchůzce děvčata smrtku vynesla za ves, kde ji spálila, ale nejčastěji byla smrtka, jako symbol zimy, vhazována do tekoucí vody – potoka, případně do rokle za vesnicí. Ve druhé části obřadu, vztahujícího se ke Smrtné neděli, se do vsi vnášelo nové léto – líto, ozdobený jehličnatý (stálezelený) stromek – symbol věčného života, nebo ratolest ozdobená výdumky vajíček, barevnými odstřižky, stuhami, svatými obrázky. Převažovala červená barva, symbol plodnosti, stejně jako vejce. S lítem dívky obcházely vesnici a symbolicky roznášely sílu nového života a dostávaly od hospodářů malé odměny. V Čechách se v první polovině 20. století udržoval tento zvyk poměrně zřídka. V mnoha vesnicích se obnovil po roce 1989.
Otevřeno od 10 do 16 hodin. Vstupné: 120Kč, snížené 80 Kč, rodinné 320 Kč.

Další informace:
http://www.skanzenkourim.cz/
Dění v muzeu můžete sledovat na: https://www.facebook.com/SkanzenKourim

Petr Tyc
pracovník pro vztah s veřejností
Regionální muzeum v Kolíně, p. o.
tel.: +420 777 025 721
muzeumkolin.cz, skanzenkourim.cz, muzeumkourimska.cz

Z KALENDÁŘE AKCÍ:


 
Zveřejněno 14.03.2017 v 23:15 hodin
Fulltext
Copyright 1998-2019 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule