Návrat na hlavní stranu FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHČESKY
  Království perníku

19. Novodobá plavební sezóna byla ukončena

TISKOVÁ ZPRÁVA: 19. NOVODOBÁ PLAVEBNÍ SEZÓNA BYLA UKONČENA V SOBOTU 17. ZÁŘÍ 2016
V sobotu 17. září 2016 byla ukončena 19. novodobá plavební sezóna. Organizátory zaskočila prudká změna počasí, po mnoha horkých dnech beze srážek se snížila teplota téměř o 15 stupňů, navíc od pátečního podvečera dorazily na Šumavu silné deště. Pršelo v noci, pršelo ráno, pršelo dopoledne. A organizátoři poslední akce plavební sezóny změna počasí zaskočila. Již před odjezdem autobusu s folklorním souborem Libín-S Prachatice, padl poprvé dotaz: "Pojedeme vůbec při tom dešti?" Plavební ředitel a předseda Libín-S Prachatice Hynek Hladík na něj odpověděl: "My nevíme, jaké počasí bude odpoledne, jede se!"

V deset hodin podával z vesničky Oberhaag nad rakouským Aigenem zprávu předvoj folklorního souboru Libín-S, který jel postavit k potoku Ježová / Iglbach stánek: "Tady je mlha, že není na krok vidět. Bude se závěr plavení vůbec konat? Máme jet k Ježové?" Odpověď zněla: "Jeďte! Podle předpovědi by se to mělo zlomit!"

Čtvrt hodiny před jedenáctou dorazil autobus se souborem do Oberhaagu. Chvíli poté dorazil i Hynek Hladík. Hustě pršelo. Pak přišlo rozhodnutí: "Vzhledem k trvalému dešti vystoupení u Ježové zrušíme, nebudeme tam stavět stánek, vystoupíme v poledne s omezeným programem v areálu hotelu Haagerhof, pak se vrátíte do Prachatic!"

Závěr plavební sezóny na Haagerhofu

Libíňáci zahráli a zatancovali pod střechou Haagerhofu, Helena s Vaškem předali plavebnímu řediteli Hynku Hladíkovi plavební věnec.

Přítomny byly i "lesněnky" ze Správy toků - oblast povodí Vltavy, Správa toků totiž připravila na závěr plavební sezóny Den s Lesy České republiky. A protože počasí znemožnilo vystoupení folklorního souboru na hranicích, přivezli si je členové Libín-S na Haagerhof.

Ještě jednu fotku na památku, Libíňáci se vydali do Prachatic, "lesněnky" a plavební ředitel k hraničnímu potoku Ježová. K překvapení lesáků i plavebního ředitele přes hustý déšť začali před jednou hodinou přicházet první turisté, někteří přišli z Čech, jiní z Rakouska, ale všichni to byli Češi, nebo alespoň všichni uměli česky. A tak začalo povídání o historii a současnosti Schwarzenberského plavebního kanálu, vyprávěl plavební ředitel Hynek Hladík. Až někdy po půl druhé přišli první Rakušané, mezi nimi plavci Franz a Johann. Franz měl na nohou dřeváky, a vůbec jeho oblečení zavádělo turisty do doby před mnoha desítkami let, nespíš alespoň do první poloviny minulého století. Lesem od Haagerhofu dorazila větší skupina vedená dalším plavcem Ewaldem. Povídání o kanálu se stalo dvojjazyčné.

O půl třetí došlo na plavební rozkaz:

Plavební rozkaz č.8/2016
k provedení ukázkové plavby dříví

Nařizuji tímto provést na závěr plavební sezóny ukázkovou plavbu dříví v sobotu dne 17. září 2016 v oblasti křížení s potokem Ježová / Iglbach na česko-rakouských hranicích.

Plavbu nařizuji provést od sáhového kamene 110 (na rakouském území) k sáhovému kameni 111 (na českém území.) Splaveno bude zhruba 1/2 sáhu palivového dřeva.

Nařizuji dále, aby se k plavbě dostavil v dostatečném počtu plavební personál s potřebným nářadím.

Nástup personálu půl třetí po poledni.

Plavebnímu personálu i případným divákům nařizuji, aby se chovali dle mých rozkazů a dbali všech bezpečnostních opatření, aby nedošlo ke ztrátám na životech či úrazům.

Hynek Hladík, plavební ředitel

Dáno v Prachaticích dne 4. září LP 2016.

Pak se většina plavců, i ti, kteří přišli jako diváci a plavci se stali až při přečtení plavebního rozkazu, vydali do Rakouska na vhazování dřeva. Po otevření stavidel se dřevo vydalo k hranicím.
Když se plavené dříví přiblížilo k mostku před hranicemi, položil jeden z plavců na pokyn plavebního ředitele na hladinu plavebního kanálu plavební věnec, symbol česko-rakouské spolupráce. Jen obrázek dokumentující tento okamžik je poněkud neostrý, kapky na objektivu kvalitě fotografií nepřidají.

Chvilku po plavebním věnci proplulo přes pomyslnou čáru státních hranic první polínko.

"Jen tady, u Ježové, je možné vidět dopravu surového dřeva z Rakouska do České republiky, všude jinde je to obráceně!"

Po několika desítkách metrů byl plavební věnec opět vytažen, aby zůstal vystaven po celou 20. plavební sezónu na chatě Roberta Baldassariho u plavebního kanálu jen kousek od česko- rakouských hranic.

Asi 200 metrů na českém území plavci vytahovali plavené dřevo z vody. Vždycky to byla ta nejtěžší práce při plavení. Nemyslete, není to vůbec jednoduché. Musíte přesně zamířit plavební hák na polínko a pak prudce do něj hák zabodnout. Když je zásah slabý, tak polínko prostě nevytáhnete. Někdy se polínko roztočí, hák se do polínka nezabodne vůbec. Ale naši plavci byli šikovní, ve chvilce byly ve vodě jen tři, dvě, jedno polínko. A pak už plavební ředitel Hynek Hladík mohl vyhlásit: "S posledním vytažený polenem skončila 19. novodobá plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu. Děkuji za práci plavcům i divákům, kteří přišli na plavení i přes velmi nepříznivé počasí!"
20. novodobá plavební sezóna začne v sobotu 21.05.2017 na Jeleních Vrších. Součástí programu bude vyprávění pohádek z obou stran Šumavy, setkání s folklorem a samozřejmě i setkání s plavením dříví. Vyprávění začne v 11:30 hod. u horního portálu plavebního tunelu, setkání s folklorem ve 13:00 hod. na pódiu na Jeleních Vrších, setkání s plavením ve 14:30 hod. pod lesovnou na Jeleních Vrších, druhé setkání s pohádkami ve stodole domu č.p. 13 - KANÁL EXPO na Jeleních Vrších v 15:00 hod., doznění slavnosti bude opět na pódiu v 15:30 hod.

11.06.2017 (neděle) bude ukázka plavení dříví u potoka Schrollenbach na rakouském území nedaleko hraničního přechodu Kyselov - Diendorf. Nechybět bude i setkání s hornorakouským folklorem. Začíná se v 13:45 hod.

17.06.2017 (sobota) ve 14:00 hod. bude ukázka plavení na Jeleních Vrších.

23.07.2017 (sobota) se na Jeleních Vrších budou 2. Hiršperské slavnosti. Pořádat je bude spolek Svobodný Hiršperk, program bude ještě upřesněn. Začátek plavení dříví bude pod lesovnou na Jeleních Vrších ve 14:00 hod.

02.08.2017 (středa) se bude konat ukázka plavení dříví mezi českou Zadní Zvonkovou a rakouským Sonnenwaldem. Doprovodné setkání s hornorakouským folklorem začne přímo na česko- rakouských hranicích ve 13:45 hod., vlastní plavení začne ve 14:30 hod.

04.-06.08.2017 (pátek až neděle) se bude konat v rámci Böhmerwald Messe v Ulrichsbergu výstava fotografií z 20 let novodobého plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu.

05.08.2017 (sobota) vystoupí folklorní soubor Libín-S Prachatice na Böhmerwald Messe v Ulrichsbergu. Čas vystoupení bude upřesněn.

07.08.2017 (pondělí) v 17:00 hod. se bude konat vernisáž výstavy fotografií „20 let novodobého plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu – 20 let česko-rakouské spolupráce“ v Zimní zahradě prachatické radnice.

08.08.2017 (úterý) až 30.08.2017 (středa) proběhne výstava fotografií „20 let novodobého plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu – 20 let česko-rakouské spolupráce“ v Zimní zahradě prachatické radnice. Přístupná bude v úředních hodinách Městského úřadu Prachatice.

12.08.2017 (sobota) až 19.08.2017 (sobota) bude na uhlišti u Jeleních Vrchů setkání s prací uhlířů. 12.08.2017 bude v 08:00 hod. zahájena stavba milíře na pálení dřevěného uhlí, kolem 16:00 bude milíř slavnostně zapálen. Po celý následující týden až do soboty 19.08.2017 bude probíhat údržba milíře.

19.08.2017 v 10:00 hod. bude milíř otevřen a bude vytěženo vypálené dřevěné uhlí.

13.08.2017 (neděle) se na Jeleních Vrších bude konat Kulturní osa plavební kanál. Součástí programu bude vyprávění pohádek z obou stran Šumavy, setkání s folklorem a samozřejmě i setkání s plavením dříví. Vyprávění začne v 11:30 hod. u horního portálu plavebního tunelu, setkání s folklorem ve 13:00 hod. na pódiu na Jeleních Vrších, setkání s plavením ve 14:30 hod. pod lesovnou na Jeleních Vrších, druhé setkání s pohádkami ve stodole domu č.p. 13 - KANÁL EXPO na Jeleních Vrších v 15:00 hod., doznění slavnosti bude opět na pódiu v 15:30 hod.

19.08.2017 (sobota) se u Rosenauerovy kapličky Korunování Panny Marie nedaleko Jeleních Vrchů bude slavit poutní mše svatá. Začátek ve 14:00 hod.

02.09.2017 (sobota) se bude konat setkání s plavením dříví nedaleko bavorských hranic. Sraz plavců i případných diváků bude u Rosenauerova pomníku ve 14:00 hod.

16.09.2017 (sobota) se bude konat slavnost zakončení 20. plavební sezóny u hraničního potoku Ježová / Iglbach. Při slavnosti dojde k setkání s jihočeským a hornorakouským folklorem a k setkání s plavením dříví. Akce bude zahájena ve 13:00 hod., vlastní plavení se bude konat ve 14:30 hod.
Nositelem hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu bude i roce 2017 Libín-S Prachatice, z.s. Partnery projektu budou rakouská organizace cestovního ruchu Tourismusverband Böhmerwald, rakouský spolek Ulrichsberger Böhmerwald Impulse, Obec Nová Pec, Město Prachatice, SDH Nová Pec a Lesy České republiky.

Při Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu během 20. novodobé plavební sezóně chce folklorní soubor Libín-S Prachatice pozvat všechny dosavadní hosty během všech plavebních sezón.

Ing. Hynek Hladík
předseda Libín-S Prachatice, z.s. a
plavební ředitel
+420 602272442
E-mail hladik.hynek@seznam.cz
www.schw-kan.com

Zveřejněno 24.09.2016 v 18:15 hodin
Copyright 1998-24 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule