Království perníku

12. Valašský orieňťák & miniFEST

Report, foto, výsledky
20. srpen je již minulostí a s ním i 12. Valašský orieňťák, který Ohlá klika pořádala v osvědčených a známých Kněhyních, na pomezí Prostřední a Horní Bečvy.

V 10:00 se na startu sešlo 198 hlav milovníků kol, odrážedel, croozerů a všech nohou poháněných dopravních prostředků. Tito závodníci byli rozdělení do osmi kategorií v hlavním závodu a do šesti kategorií v závodě dětském. Výsledkem loňského dotazníku bylo, že si závodníci přejí tolik kontrol, aby je nebylo možné všechny objet a rozhodla i strategie. No a tak dostali, co si přáli. Mapa hovořila přesně – 30 stanovišť a 240 minut intenzivního zážitku.

Suverénním stylem tratí prolétl Lubor Grigorescu (2234b), kterému chyběly pouze dvě kontroly! Dalším borcem v kategorii Muž byl Zlínský Honza Graubner se ztrátou 241b následovaný Radimem Hapalou se ztátou 257b na vítěze. Kategorii Muž na 40 let ovládl Petr Sehnal. Na druhém místě se pak umístil Pavel Ambrož. Bednu, stejně jako titul “Nejlepšího Bečvana” obhájil Ivan Stopka. V kategorii Muž-muž se nejlépe zorientovali a šlápli do pedálu dvojce Konvičný-Zahradníček, následující Prorokem-Ondruchem a Kosem-Pavlátem, kde druhé a třetí místo od sebe dělilo pouze 62 sekund! V Dvojicích nad 80 let a i nejlepším výkonem ze všech dvojic urvala vítězství dvojka Vašek-Kuchyňa za Krupou-Mouralem a Štěpánským-Kovaříkem. V kategorii dvojice Žena muž zvítězili s přehledem Hrdinová-Horák před dvojicí Boudná-Tišňovský a Staňková-Linhart. Mezi Ženami byla nejzorientovanější Iva Hapalová, Barbora Muchová a Verča Vašutová. Na bednu ve dvojici Žena žena vystoupaly Maliňáková-Perůtková, Králová-Vavysová a Krupová-Beranová. V rodinné kategorii croozer (dětský vozík, který je tažený za kolem) se nejlépe prosadila rodinka Tomoszková. V těsném závěsu byli Cholastovi následující rodinou Děckých.

O budoucí závodníky se v dětském závodě staralo známé sdružení S.W.A.H. Závod běžel paralelně s hlavním závodem a děti byly rozdělené do 6 kategorií a každá z ratolestí si odnesla domů nějakou cenu. Na ty úplně nejmenší 0-4 let čekal travnatý okruh v areálu výletiště. Nejlépe tratí proletěli Honzík Pavlica, Šíma Pavlica a Tea Sasáková. Na děti 5-6 let čekal terénní okruh přilehlým lesíkem. Tuto kategorii ovládl Adam Závorka před Robertem Bordovským a Matoušem Mudrákem. Kategorii 7-9 let okralovali Tomáš Ondruch, Šimon Mudrák a Lukáš Macura. Orienťáckou kategorii se 3 body v kategorii Holky 10-12 let vyhrála Zuzka Podešvová před Lucii Hýkovou a Lucii Závorkovou. Mezi Kluky 10-12 zvítězili Matouš Jan Gaja, Marek Vašut a Vít Rytíř. Na kategorii 13-15 čekalo 5 bodů. S vítězství se radoval Jakub Macura před Lukášem Ondryášem.

Po vyhlášení všech vítězů včetně speciálních ocenění jako bludička, píchač a nejstarší závodník, neboli cenu Karla Rechtenberga, kterou získal Karel Rechtenberg, se Kněhyněmi rozezněly decibely miniFestu. Tady se postupně představily kapely BeSmart 39, FullStop, Mayfly, Out Of Sorts a Shape The Cat. Výtěžek z dobrovolného vstupného na minifestival bude věnováno těžce postiženému Davidu Luksovi z Prostřední Bečvy (více na davidluks.cz). Děkujeme všem, kteří se podíleli na hladkém průběhu akce – sponzorům, obcím Horní a Prostřední Bečvě, kapelám a především závodníkům velkým i malým, bez kterých by naše akce neměla smysl.

Kdo byl viděl, kdo nebyl, ať lituje a příští rok se polepší! Na všechny se moc těšíme a 19. srpna 2017 na viděnou.