Návrat na hlavní stranu FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHČESKY
  Království perníku

Zdravé a bezpečné léto!

Opět se blíží prázdniny a s nimi spousta volného času pro děti. A aby děti tento svůj volný čas využily bezpečně a ve zdraví, je hlavně na rodičích, aby svým ratolestem (a také sobě) připomněli pravidla, jak se chovat nejen v přírodě, ale i doma.
Důležité jsou např. zásady pro rozdělávání ohně nejen na „vyhrazeném tábořišti“:

- oheň rozdělávat pouze za přítomnosti dospělé osoby,

- nikdy nezapalovat oheň v blízkosti lesa (50 m),

- nikdy nerozdělávat oheň za extrémního počasí, např. za silného větru nebo extrémního sucha,

- nikdy neponechávat oheň bez dozoru,

- mít k dispozici dostatečné množství vlastní vody k uhašení ohně pro případ, že je oheň rozdělán v místě, kde není žádný vodní zdroj,

- nenechávat mladší sourozence a kamarády, aby si hráli nebo seděli v blízkosti ohně (nebezpečí vznícení šatstva),

- do ohně niky neházet jakékoliv výbušné předměty (zábavná pyrotechnika, nádoby od sprejů apod.),

- oheň neroznášet po okolí (např. na zapálené větvi),

- oheň vždy pečlivě uhasit dostatečným množstvím vody a ujistit se, že nehrozí jeho samovolné rozhoření.

Ale nejen oheň je příčinou zásahu hasičů. Děti se rovněž na svých prázdninových toulkách přírodou často dostanou do blízkosti okrajů skal nebo různých jeskyní a opuštěných štol, ve městech pak na ně čekají lákadla ve formě lešení, komínů, kanalizace apod., kde hrozí nebezpečí pádu, závalu, ztráty orientace nebo k zaklínění v úzkých prostorách. V nejhorších případech může dojít i k nečekanému zaplavení prostor nebo přítomnosti nebezpečných plynů. Rovněž před hrátkami v takovýchto místech by měli rodiče své děti důrazně varovat.

Velkou letní nástrahou je i koupání na řekách a různých přírodních koupalištích. Skákání do vody, kdy neznáme její hloubku a přeceňování plaveckých schopností je pravidelnou příčinou prázdninových tragédií.

Rodiče by si měli také uvědomit, že nejenom v přírodě čekají na vaše děti různé nástrahy. Proto neponechávat zbytečně v dosahu dětí zápalky, zapalovače, zábavnou pyrotechniku, svíčky nebo různé chemické přípravky. Upozornit děti, že plynové a elektrické sporáky a jiné elektrické spotřebiče nejsou určeny ke hraní a k pokusům a experimentům! Rovněž dětem připomínat, že při odchodu z domu nesmí zapomenout klíče a dále překontrolovat všechny

spotřebiče (sporák, světla, žehlička, varná konvice apod.), ověřit si, zda jsou zavřená okna a že jsou uzavřeny všechny vodovodní kohoutky.

Tento výčet možných nebezpečí, která číhají na naše děti o prázdninách, kdy mají nadbytek volného času, není zdaleka úplný a mnohdy nastanou i těžko předvídatelné situace. Ale pokud se jako rodiče pokusíme alespoň trochu děti na výše uvedená nebezpečí připravit a varovat je před nimi, můžeme očekávat, že letošní léto proběhne bez úrazů, požárů a jiných mimořádných událostí.

nprap. Dagmar Benešová, HZS MSK Nový Jičín
DALŠÍ INFORMACE: Petřvald
Zveřejněno 14.06.2016 v 08:57 hodin
















Copyright 1998-24 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule