Návrat na hlavní stranu FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHČESKY
  Království perníku

Staročeské máje začnou v Berouně

XVI. poberounský folklorní festival se bude konat celý květen na devíti místech poberounského a podbrdského kraje
Přes pět desítek souborů z celé republiky dorazí na XVI. ročník poberounského folklorního festivalu Staročeské máje. Největší přehlídka folkloru ve středních Čechách odstartuje v sobotu 2. 5. na Náměstí J. Barranda v Berouně, pokračovat pak bude všechny květnové víkendy na dalších osmi místech poberounského a podbrdského kraje.
Beroun
Šestnáct let už se v kraji kolem dolního toku řeky Berounky koná setkání krojovaných muzikantských a tanečních družin. K Zadní Třebani, kde se májový festival zrodil, se postupně přidávaly další obce i města regionu; letos se Staročeské máje budou konat na devíti místech celého poberounského a podbrdského kraje, od Berouna po Černošice, od Karlštejna po Mníšek pod Brdy. Všechny květnové víkendy bude příznivcům lidové muziky, zpěvu i tance servírováno bohaté menu: cimbálovky, dudácké kapely, dechovky, pěvecké sbory, taneční skupiny dětské i dospělácké, soubory z Čech i Moravy. A k tomu stylové jarmarky, pobožnosti, ceremoniály žádání o právo, průvody krojovaných účastníků, taneční zábavy…
V Berouně, kde se Staročeské máje konají první květnový víkend (ve stejném termínu Beroun hostí také vyhlášené Hrnčířské trhy), se akce podruhé uskuteční s podtitulem Koláče fest. Diváci budou moci nejen sledovat vystoupení muzikantských, tanečních i pěveckých souborů, ale také ochutnat všechny možné druhy koláčů - od chodských, přes kralovické, samozřejmě oboustranné berounské až po valašské. Navíc každý může přinést svůj upečený sladný výtvor a vyhrát některou z cen.
Poprvé se na Staročeských májích představí Marjánek z Mariánských Lázní, Mladá hudecká muzika, dudácká kapela Vozembach z Dobřan, Ladův národopisný soubor z Hrusic, cimbálovka Jirkovák, Zrcadla z Klenčí pod Čerchovem a mnohé další. Přímé v Berouně návštěvníky mj. potěší skvělý dolňácký soubor Rosénka s populárním hercem, muzikantem a tanečníkem Filipem Cílem v čele. Chybět ale samozřejmě nebudou ani domácí účinkující: Klíček, Notičky, Proměny, Pramínek, Kvítko, Bonbon, Třehusk, děti ze škol, školek či různých zájmových skupin.
XVI. poberounský folklorní festival STAROČESKÉ MÁJE se bude konat
v těchto obcích/městech:

BEROUN, Barrandovo náměstí - sobota 2. května 2015

VINAŘICE, náves - sobota 9. května 2015

LITEŇ, park/náměstí - sobota 9. května 2015

ČERNOŠICE-MOKROPSY, Masopustní náměstí - neděle 10. května 2015

VŠERADICE, u hospody - sobota 16. května 2015

MNÍŠEK POD BRDY, zámek/náměstí - sobota 16. května 2015

ZADNÍ TŘEBAŇ, náves - sobota 23. května 2015

LETY, náves - sobota 30. května 2015

KARLŠTEJN, náměstí - neděle 31. května 2015
STAROČESKÉ MÁJE jsou tradiční lidovou oslavou spojenou s měsícem květnem. V Zadní Třebani na Berounsku má jejich slavení více než stoletou tradici.
Spolek Naše noviny – nezávislý poberounský občasník jim před šestnácti lety dal formu folklorního setkání-festivalu, který se koná v průběhu celého května v několika obcích i městech poberounského, resp. podbrdského kraje. V posledních několika letech se jej každoročně účastní kolem čtyř desítek souborů, včetně souborů zahraničních. Samozřejmostí je bohatý doprovodný program zahrnující pobožnosti, vystoupení jiných než folklorních souborů, ceremoniály žádání o právo, stylové jarmarky, kácení májky, taneční zábavy atd. O festivalu vždy referují místní i celostátní tiskoviny, vysílá několik rozhlasových stanic, mnohokrát jej natáčela televize.

Miloslav Frýdl
724 135 824, frydl@centrum.cz
maje.nasenoviny.net

DALŠÍ INFORMACE: Beroun
Zveřejněno 01.05.2015 v 10:27 hodin
















Copyright 1998-24 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule