Návrat na hlavní stranu FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH ČESKY
  Království perníku

Hranice pořádají výtvarnou soutěž pro děti a mládež

Výtvarnou soutěž „Po stopách Jana Pinkavy- malíře starých Hranic“ pořádají pro děti a mládež od 10 let Městská kulturní zařízení Hranice. Právě tomuto malíři je věnovaná expozice v Gotickém sále na Staré radnici, kterou mohou soutěžící navštívit a inspirovat se tak akvarely Jana Pinkavy, jeho pohledy na někdejší Hranice a okolí.

Vstup na výstavu je zdarma.

Tři nejlepší práce budou oceněné cenami - výtvarnými potřebami, které věnovalo Papírnictví ASTRA. Soutěžní výkresy formátu A4 (označené jménem autora, jeho věkem a školou, kterou navštěvuje), malované technikou akvarel a inspirované Pinkavovými obrazy, mohou žáci odevzdávat ve výstavních síních Synagoga (Janáčkova 728) a Stará radnice (Radniční 1) do 3. dubna. Vítězné práce pak budou vyhlášené na dernisáži výstavy "Jan Pinkava - malíř starých Hranic" v Gotickém sále Staré radnice ve čtvrtek 9. dubna v 17 hodin.

Brněnský rodák, pedagog a malíř Jan Pinkava (*27. 12. 1846) patřil po několik desetiletí k zajímavým osobnostem města Hranic. Ačkoli nebyl místním rodákem, svým působením zde zanechal nepřehlédnutelnou stopu. Do Hranic přišel v roce 1872, dva roky poté, co dokončil studia na Akademii výtvarných umění ve Vídni. Zde v Hranicích se i oženil, žil a tvořil až do své smrti 12. 3. 1923.

V Hranicích vyučoval na místním Obecním reálném gymnáziu kreslení, věnoval se i místní politice, ale zejména tvořil. Byl bystrým pozorovatelem přírody i společnosti a dokázal své dojmy vtělit do svých obrazů. Je autorem četných krajinomaleb, portrétů i litografií. Ale jistě nejvíce se zapsal do povědomí obyvatel Hranic svými akvarely, v nichž zachycuje neopakovatelnou atmosféru města a okolí. Jeho obrázky a skici z trhů a jarmarků na náměstí ukazují jejich obraz na počátku 20. století. Ten se ale asi příliš neliší od jejich podoby v předchozích letech a možná i stoletích, neboť trhy a jarmarky se konaly na hranickém náměstí už od vrcholného středověku. Pinkavův entuziasmus a pozorovací talent je alespoň zčásti přibližuje i nám.

Ing. Naďa Jandová
ředitelka MKZ, p.o.

Hranice - Pohled na část zámku od potoka Veličky z 20. let
Hranice - Pohled na část zámku od potoka Veličky z 20. let
Hranice - Pohled z věže na Masarykovo náměstí z počátku 20. let
Hranice - Pohled z věže na Masarykovo náměstí z počátku 20. let
Hranice - Severovýchodní část náměstí z roku 1911
Hranice - Severovýchodní část náměstí z roku 1911

.

Zveřejněno 17.03.2015 v 21:00 hodin
















Fulltext
Copyright 1998-2021 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule