Návrat na hlavní stranu FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHČESKY
  Království perníku

Lucky navštívily kovářovskou školu

Adventní období je bohaté na lidové tradice a tak opět po roce v kovářovské škole proběhla „obchůzka Lucek“, a to v pátek 12. prosince (svátek sv. Lucie sice připadá na 13. prosinec).
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan, základní škola v Kovářově i dětský Kovářovánek se dlouhodobě starají o udržování obyčejů. A tak se i letos tři děvčata zahalila do bílého, se škraboškami na obličeji a s metlami v rukou, dle tradice beze slova navštívila třídy, kde prošmejdila každý kout. Jakmile „Lucky“ našly nějaký nepořádek, vymetly jej před lavice a z košíčku ještě k němu přidaly nacupované papíry, aby měli nepořádníci co uklízet.
Foto: Milan Škoch, momentky z obchůzky
Bílá barva symbolizuje panenskou čistotu sv. Lucie, která svůj život zasvětila křesťanské víře a Bohu, za což byla i krutě potrestána. Stala se patronkou švadlen, krejčích, kočích i dalších řemesel. Na obrazech bývá tato světice zobrazována s dýkou v hrdle.

Na svátek svaté Lucie se podle zvyku nesmělo příst ani drát peří. Kde se tak stalo a Lucky to zjistily, hospodyni vzaly kužel s namotanou přízí a také všechno peří rozfoukaly po světnici. V tento den si „Lucky“ mnohdy troufly i na mužské, které natřely kolomazí, případně hořčicí, pěkně zasypaly moukou, lechtali, pošťuchovali, zkrátka činily různá příkoří … ale toto mohli dělat pouze do půlnoci.

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarovan.cz, www.jfos.cz

Zveřejněno 12.12.2014 v 20:05 hodin
Copyright 1998-23 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule