Návrat na hlavní stranu FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHČESKY
  Království perníku

Křest knihy „Kulturní historik Čeněk Zíbrt“

Zpěvačky Kovářovanu při křtu knihy o Čeňku Zíbrtovi v Prácheňském muzeu v Písku
Zpěvačky jihočeského folklorního souboru Kovářovan vystoupily se svým kulturním programem v sobotu 11. října na nádvoří Prácheňského muzea v Písku při křtu knihy „Kulturní historik Čeněk Zíbrt“, autora Josefa Blümla.

Členky Kovářovanu divákům představily dvojhlasé písně své národopisné oblasti „Kozácko“, ale také přítomné zaujaly krásnými kroji, jež vynikají zejména bohatou bílou výšivkou, tak zvaným „prolamováním“.
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
Prácheňské muzeum pořádá výstavu o životě a díle českého národopisce Čeňka Zíbrta s názvem „Kdyby Vás tak Zíbtr viděl“, která probíhá již od 9. září a potrvá do 28. října.

Jihočeský folklorní soubor Kovářovan čerpá náměty pro svou činnost, kromě jiného, také ze sbírek Čeňka Zíbrta a udržuje i jedinečný lidový obyčej, jenž Zíbrt zaznamenal ve své knize „Veselé chvilky v životě lidu českého“, a to „Obchůzku s klibnou a kozlíky“.

O historické rekvizity tohoto masopustního zvyku projevili zájem v Prácheňském muzeu a tak Kovářovan zapůjčil masku klibny (kobyly) a dvou kozlíků, které tvoří součást expozice o Zíbrtovi.

Soubor pro návštěvníky muzea věnoval též výtisky propagačního materiálu, popisující jak historii obchůzky, tak její současné udržování a to vše doplněné barevnými fotografiemi.
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor
Kovářovan, jihočeský folklorní soubor

manželé Milan a Pavla Škochovi
Jihočeský folklorní soubor Kovářovan
Kovářov 398 55
tel.: 382 594 106, 604 692 062, e-mail: milan.skoch@tiscali.cz
www.kovarovan.cz, www.jfos.cz

Zveřejněno 12.10.2014 v 22:37 hodin
Copyright 1998-24 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule