Návrat na hlavní stranu FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHČESKY
  Království perníku

Beseda a výstava k 25. výročí LIBÍN-S

BESEDA A VÝSTAVA K 25. VÝROČÍ LIBÍN-S PRACHATICE
Folklorní soubor Libín-S Prachatice připravil u příležitosti 25. výročí svého vzniku besedu o historii a současnosti souboru v prostorách Prachatické knihovny. Pozvání do klubovny v historickém sklepení krásné renesanční budovy přijalo v úterý 4. března odpoledne skoro symbolicky 25 posluchačů. Mezi nimi byli i tři členové souboru Libín-S - František Jordák, Helena Kováříková a Slávka Tomešová.
Libín - S, folklorní sdružení
Hosty přivítala nejprve paní "domácí" - ředitelka Prachatické knihovně Hana Mrázová. Hned na začátku pozvala na čtvrteční vyprávění pohádek z obou stran Šumavy Heleny Svobodové v rámci Literární kavárny v Domově seniorů Mistra Křišťana. Hovořila i o dalších březnových akcích knihovny: Safer internet, bezpečný internet, 05.03.2014, Beseda e-čtečky, 10.03.2014, Beseda Sociální sítě, 17.03.2014 a Akademie zdraví V. ročník - Káva a zdraví, 18.03.2014.

Hynek Hladík, předseda folklorního sdružení Libín-S Prachatice, poděkoval paní ředitelce za možnost připravit besedu a výstavku o historii a současnosti souboru Libín-S. Protože však nezažil vznik folklorního souboru, předal slovo vedoucí souboru Helena Svobodová.
Folklorní soubor Libín-S Prachatice vzniknul někdy na přelomu let 1988/89. Prvním zájezdem nového souboru byl do tehdejšího Sovětského svazu, vystupoval v družební oblasti v Bělorusku, jen několik málo kilometrů od tehdy havarované atomové elektrárny Černobyl. Setkali se tehdy s velkými kontrasty, se srdečným přivítáním s chlebem a solí ve slavnostních lidových krojích. Lidé tam byli šťastní, že v době nesmírného neštěstí místních někdo za nimi přijel.
Folklorní soubor Libín-S Prachatice vzniknul někdy na přelomu let 1988/89. Prvním zájezdem nového souboru byl do tehdejšího Sovětského svazu, vystupoval v družební oblasti v Bělorusku, jen několik málo kilometrů od tehdy havarované atomové elektrárny Černobyl. Setkali se tehdy s velkými kontrasty, se srdečným přivítáním s chlebem a solí ve slavnostních lidových krojích. Lidé tam byli šťastní, že v době nesmírného neštěstí místních někdo za nimi přijel.
Na promítacím plátnu vystřídaly pozvánku na besedu první nejprve černobílé obrázky z vystoupení souboru na Slavnostech Zlaté stezky někdy krátce po jeho vzniku. I teď musela pokračovat Helena Svobodová. Pak už přišly první snímky ze zájezdu na Kanárské ostrovy v roce 1992. Soubor během své čtvrt století dlouhé historie vystupoval v Rakousku, Německu, Itálii, Maďarsku, Španělsku (na Kanárských ostrovech a v Katalánsku) a na Slovensku. Řadu let bylo možné vidět soubor Libín-S na Jihočeském folklorním festivalu v Kovářově, téměř pravidelně je možné se potkat se souborem na Selských slavnostech v jihočeských Holašovicích, jen málokdy chybí na Slavnostech Zlaté solné stezky v Prachaticích, v několika posledních letech je již prakticky inventářem Hudebního festivalu Pod lípou v Jámě nedaleko Mičovic u Lhenic. Vrcholy činnosti Libín-S byly účasti na nejvýznamnějších mezinárodních folklorních festivalech v České republice - ve Strážnici a ve Strakonicích. V roce 2012 se soubor Libín-S vydal poprvé za "velkou louži" na mezinárodní folklorní festival International FolkFest Murfreesboro ve státě Tennessee v USA. Již řadu let je Libín-S Prachatice spojován se Schwarzenberským plavebním kanálem, je nositelem hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, který se postupem času přeměnil v hranice překračující folklorní festival se stejným jménem. Hosty festivalu bývají nejen jihočeské soubory, ale také folklorní skupiny z Horních a Dolních Rakous a z Bavorska. O tom všem vyprávěli Helena Svobodová, Hynek Hladík, František Jordák a Slávka Tomešová, na plátně se střídalo více než 500 fotografií z pětadvacetileté činnosti souboru. Na závěr přišlo na řadu DVD se záběry s vystoupením souboru Libín-S Prachatice (část záběrů je možné najít v archivu městského televizního vysílání. Pak už následoval potlesk.

Besedou byla slavnostně zahájena výstava fotografií z historie folklorního souboru Libín-S Prachatice, která je přístupná až 26.04.2014.

Folklorní soubor Libín-S Prachatice uspořádá v roce svých 25. "narozenin" ještě jednu výstavu. Bude se konat v listopadu 2014 v Zimní zahrady prachatické radnice. Jejím tématem budou ozvěny loňského mezinárodního setkání plavců a vorařů, jehož hostitelem bylo folklorní sdružení Libín-S Prachatice. Na několika desítkách fotografiích budou připomenuty čtyří dny setkání v Prachaticích, v rakouském Schläglu, Aigenu, na česko-rakouských hranicích mezi Sonnenwaldem a Zadní Zvonkové, na Jeleních Vrších i v Českém Krumlově. Nedílnou součástí budou i grafiky francouzského umělce Christiana Lafaye.

Ing. Hynek Hladík
38301 Prachatice
hladik.hynek@iol.cz

Zveřejněno 05.03.2014 v 20:57 hodin
Copyright 1998-24 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule