Návrat na hlavní stranu FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHČESKY
  Království perníku

Rokytce je 45 let

Osmého prosince soubor Rokytka oslaví 45. výročí
Letošní sezóna rokycanských folklorních souborů vyvrcholí 8. prosince slavnostním koncertem u příležitosti již 45. výročí jejich založení. V současnosti se v prostorách domu dětí a mládeže pravidelně schází více než stovka tanečníků, muzikantů a zpěváků od předškolních dětí až po dospělé. Díky souborům Rokytka, Sluníčko a Rokytička a jejich vynikajícím dudáckým kapelám získaly již tisíce diváků a posluchačů doma i v zahraničí povědomí o městě Rokycany, plzeňském regionu či České republice. Letos v září byl souboru udělen Diplom města Rokycany za rok 2012 a Boženě Auterské (in memoriam) Ocenění významné osoby města Rokycany za šíření jeho dobrého jména a příkladnou práci s dětmi a mládeží.

Původně dětský folklorní soubor při tehdejším okresním domě pionýrů a mládeže v roce 1967 založila Božena Auterská za podpory známého folkloristy Josefa Režného ze Strakonic. Soubor poprvé na veřejnosti vystoupil v Rokycanech 10. března 1968. Od roku 1971 se pravidelně schází lidová muzika, v prvních letech pod vedením houslisty, učitele a regionálního hudebního historika Františka Hyndráka. Kapela od roku 1973 hraje v tradičním dudáckém obsazení (housle, dudy, klarinety, kontrabas, příležitostně flétna a další nástroje) a kromě doprovodu tanečníků často vystupovala i samostatně a natáčela v rozhlasovém studu. V průběhu let se soubor rozrostl do mnoha věkových skupin a v jejich čele se vystřídala řada pedagogických i uměleckých osobností. Z dlouhé řady vedoucích tanečních složek lze kromě zakladatelky Boženy Auterské jmenovat Pavla Kantoříka, Janu Frühaufovou, Danu Maškovou, Alenu Hirschovou, Romanu Šlapákovou, Ivanu Šikovou, Václavu Michalovou, Miloslava Cíglera, Jaroslavu Cíglerovou, Jana Malíka, Zdeňka Vejvodu, Janu Petříčkovou a Kristýnu Mášovou. Z muzikantů vynikal především houslista a hudební skladatel Jiří Fišer. Dlouholetými vedoucími kapel byli také Jan Děd, Radek Chmelík, Miloslav Cígler, Jana Nejdlová a Zdeněk Vejvoda.

Soubor Rokytka a jeho dětské složky v Rokycanech pravidelně pořádají řadu zajímavých akcí, koncertů, soutěží či přednášek z oboru tradiční lidové kultury. Od roku 1988 každoročně pořádají komponované vánoční představení, sestavené z koled a adventního zvykosloví. V letošním roce soubor připravil již 21. ročník dětské soutěže ve zpěvu lidových písní. Od roku 1997 Rokytka pro veřejnost pořádá lednový Staročeský bál. Oceňovaná a širokou veřejností navštěvovaná jsou rovněž muzikantská setkání s názvem O dudách a dudácích, spojená s odborným seminářem, která se od roku 2002 pravidelně konají ve spolupráci s muzeem Dr. B. Horáka. V bohatém kulturním kalendáři města díky souboru nechybějí ani mnohé akce a zábavy pro děti.
Kromě mnoha evropských států rokycanské folklorní soubory účinkovaly na mezinárodních festivalech ve Velké Británii, Jižní Koreji či Indonésii. Muziky Rokytka a Sluníčko vydaly dva kompaktní disky s lidovými písněmi z Rokycanska, Plzeňska a jihozápadních Čech U Rokycan černej les (2000) a Pohlazení od Sluníčka (2011). Klub přátel tanečních souborů Rokyta, který slučuje všechny taneční i muzikantské složky, vydal dva zpěvníky Co se zpívalo na Rokycansku (1996) a K Rokycanům cesta zlatá (2011).
Rokytka, soubor písní a tanců
Na dvou slavnostních koncertech k letošnímu souborovému jubileu se 8. prosince v rokycanské sokolovně od 14 a od 17 hodin představí kromě současné Rokytky, Sluníčka, Rokytičky, skupiny předškoláků a tří lidových muzik také desítky bývalých členů v hledišti a po letech i na jevišti.
Léta prožitá v rokycanských folklorních souborech nás spojují, stejně jako láska k lidové muzice a tancování či úcta k našim předchůdcům, zakladatelům souboru i ke kultuře našich předků. O tom všem bude jistě i letošní výroční koncert. Jste srdečně zváni.

Jana Frühaufová
mobil: +420 732 919 244
e-mail: jana.fruhaufova@post.cz
web: www.slunicko-rokycany.eu
Městská knihovna
337 01 Rokycany
web: www.rokycany.cz

Z KALENDÁŘE AKCÍ

Zveřejněno 18.11.2012 v 00:15 hodin
Copyright 1998-24 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule