Návrat na hlavní stranu FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHČESKY
  Království perníku

Závěr plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanálu už v sobotu

Již tuto v sobotu 15.09.2012 bude konat slavnost na závěr plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanálu.
Schwarzenberský plavební kanál je ve dvou svých úsecích staveništěm, provádí se rozsáhlá rekonstrukce mezi hlavním evropským rozvodím v bývalé osadě Růžový Vrch (U Korandy) a hraničním potokem Ježová / Iglbach a mezi hraničním potokem Pestřice / Rothbach a Medvědím potokem. Závěr plavební sezóny byl naplánován stejně jako v minulých letech k hraničnímu potoku Ježová. Protože stavební práce probíhají právě přímo na česko-rakouských hranicích u Ježové / Iglbach, není možno zde akci uskutečnit.
Proto bylo rozhodnuto o jejím přeložení o cca 4,5 km k místu křížení s potokem Schrollenbach.
ZAKONČENÍ PLAVEBNÍ SEZÓNY
POZOR!!! ZMĚNA
ZÁVĚR BUDE U POTOKA SCHROLLENBACH
Schwarzenberský plavební kanál byl postaven před více než dvěma sty lety, aby umožnil plavení dříví ze schwarzenberských lesů na severních úbočích Šumavy přes hlavní evropské rozvodí v bývalé osadě Růžový Vrch pod Svatým Tomášem k řece Große Mühl a po ní až k Dunaji, po kterém bylo palivové dříví dopravováno na lodích či vorech až do císařského hlavního města Vídně. Celkem bylo plavebním kanálem, kterému se kdysi říkalo Krumlovsko-vídeňský, za „zlatých časů“, které trvaly rovných sto let od roku 1793 do roku 1892 téměř osm milionů prostorových metrů dřeva. Sláva plavebního kanálu skončila zhruba o sedmdesát let později, v roce 1961. Stav plavebního kanálu se zhoršoval, především po nasazení traktorů do přibližování dříví. Aby traktory mohly přejíždět přes kanál, nejjednodušší bylo jej zasypat. Po doprovodné cestě podél kanálu už dávno nejezdily jen koňské či volské povozy, ale těžká nákladní auta plně naložená dřívím. Tlaky pneumatiky na podloží poškozovaly především stěnu kanálu bližší silnici. V blízkosti té druhé za desítky let, co plavební kanál nebyl v provozu vyrostly mohutné stromy, jejich kořeny narušovaly zdi ze sbíraného kamene. Kanál rychle pustnul a téměř zanikal. To platí především pro úseky, kde skončilo plavení koncem 19. století. Přes toto pustnutí byl Schwarzenberský plavební kanál zapsán 31.10.1963 do seznamu kulturních památek technického významu.

Nová doba plavebního kanálu začala v osmdesátých letech minulého století. V roce 1980 Vojenské lesy a statky provedly rekonstrukci dolního portálu plavebního portálu na Jeleních Vrších, v polovině osmdesátých let začaly opravy a rekonstrukce čtyřech objektů na rakouské straně – propustu u Zvonku – Glöckel-Durchlass, stavidel na Kotelním potoce – Kesselbach-Schleuse, u Lansknechtin – Landsknechtin-Schleuse a v roce 1989 stavidel na potoce Schrollenbach – Schrollenbach-Schleuse. Počátkem devadesátých let se opravoval soukromou iniciativou z české strany kanál u hraničního potoka Ježová. V roce 1995 zrekonstruovaly Lesy České republiky navazující propust na Ježové, na obou stranách hranice kolem Ježové pracovali od roku 1996 do roku 2001 studenti lesnické fakulty z Prahy, opravili celkem 2,5 km plavebního kanálu. Tyto posledně jmenované práce umožnily zahájit ukázky plavení dříví, první novodobé plavení dříví, na které se přišli podívat zvědavci. V roce 1997 začala při mimořádném otevření hraničního přechodu Ježová / Iglbach první novodobá plavební sezóna.

V současnosti probíhá rekonstrukce dvou úseků právě v té zanedbané části, ve které skončilo plavení koncem 19. století. Rekonstrukce je součástí projektu Schwarzenberský plavební kanál – kulturní dědictví ožívá, který je spolufinancován z prostředků Evropské unie za spoluúčasti dvou českých a jednoho rakouského partnera. Českými jsou Lesy České republiky, s.p., a Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, rakouským Tourismusverband Böhmerwald.

Už řadu let končí plavební plavební sezóna u hraničního potoka Ježová / Iglbach. Tam je v současné době staveniště rekonstrukce Schwarzenberského plavebního kanálu v úseku km 7,6 - 9,4, tedy mezi hlavním evropským rozvodím v bývalé osadě Růžový Vrch (U Korandy) a potokem Ježová. Stavba postoupila natolik, že v současnosti není zde možné konání podobné hromadné akce.

V místech, kde se ještě před třemi týdny přecházelo přes hraniční potok Ježová mezi Českou republikou a Rakouskem zírá dnes velká oplocená díra, na české straně pracují stavební stroje. Na dně jámy se rýsuje nová konstrukce propustu, jeho stěny jsou z trámů, stejně jako to bylo v minulosti, za nimi, budou betonové stěny, které budou v budoucnosti skryty očím zvědavých turistů. Položen je i strop propustu z betonových desek ani ty nebudou po dokončení rekonstrukce rušit historický dojem.
Proto bylo rozhodnuto o jejím přesunutí ke křížení s potokem Schrollenbach.
15. září 2012 bude ukončena plavební sezóna 2012 na Schwarzenberském plavebním kanálu folklorním setkáním, ukázkou práce v lese a rozloučením s plavební sezónou 2012 zhruba 4,5 km od Ježové u stavidel na potoce Schrollenbach. Na doprovodném programu se budou podílet i rakouští partneři. Při příležitosti ukončení plavební sezóny bude nad Schwarzenberským plavebním kanálem vlát vlajka Dnů evropského dědictví. U Schwarzenberského plavebního kanálu se ukáže, že plavební kanál i dění kolem něj je opravdu součástí evropského kulturního dědictví.

12:00 setkání s folklorem, folklorní soubor Libín-S Prachatice
13:00 jak se v lese dříve pracovalo? - ukázka práce dřevorubců
13:45 trubači na lesní rohy z Ulrichsbergu
14:30 rozloučení s plavební sezónou
15:00 setkání s folklorem - folklorní soubor Libín-S Prachatice, Jagdhornbläsergruppe Ulrichsberg
JAK SE DOSTAT NA ZAKONČENÍ PLAVEBNÍ SEZÓNY?
CESTA OD NOVÉ PECE:

AUTEM:

V Nové Peci zahněte za mostem přes Vltavu vlevo směrem Zvonková, Schöneben, na křižovatce Nové Chalupy jeďte vlevo směrem Zvonková, Schöneben, v Bližší Lhotě (přívoz od Horní Plané) pokračujte přímo, v Přední Zvonkové jeďte přímo směrem Schöneben, za hraničním přechodem přímo, projedete přímo osadu Schöneben, dáte se prudkým klesáním přes Lichtenberg do Ulrichsbergu. Zde jeďte po hlavní silnici vlevo směr Aigen, Linz. Po 6 km vjeďte do obce Aigen. Po pravoúhlé zatáčce vpravo vjíždíte na náměstí, vy uhnete na první křižovatce na začátku náměstí vlevo směr Diendorf, Oberhaag. Projedete Aigenem, poté je dlouhé táhlé stoupání na jeho vrcholu je vlevo hotel Haagerhof. Pokračujte dále přímo až k směrovce vlevo "Schwemmkanal". Pohlíž křižovatky zaparkujte a vydejte se po lesní silničce až ke stavidlům na potoce Schrollenbach (GPS souřadnice 48°40'7.201"N, 14°0'54.861"E).

NA KOLE

V Nové Peci doporučujeme auto zaparkovat na parkovišti u lesovny (autem jeďte za mostem přímo, přejedete železniční trať a pojedete stále přímo až k parkovišti). Na kole pokračujte mírným stoupáním po asfaltové silničce až ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu, zde se dejte vlevo. Po několika kilometrech projedete okolo bývalé roty Klápa (možnost občerstvení), budete pak pokračovat přímo podél plavebního kanálu (modrá turistická značka). Po dalších několika kilometrech budete projíždět kolem vily Marie (možnost občerstvení), dále Vám po levé straně zůstane kostel a hřbitov v bývalé osadě Zadní Zvonková. Překřižujete asfaltovou silnici k hraničnímu přechodu Zvonková / Schöneben a pojedete podle rekonstruovaného úseku plavebního kanálu ke stavidlům na potoce Pestřice / Rothbach, kde přejedete na rakouské území. Budete pokračovat podél plavebního kanálu. Vlevo zůstane hostinec U modrého jelena (Zum blauen Hirsch) (možnost občerstvení). Poté budete pokračovat posledních cca 7,5 km ke stavidlům na potoce Schrollenbach (GPS souřadnice 48°40'7.201"N, 14°0'54.861"E).

CESTA OD ČERNÉ V POŠUMAVÍ

AUTEM
Z Černé v Pošumaví jeďte do Dolní Vltavice. Zde je nejdelší přívoz na Lipně Dolní Vltavice - Kyselov. Za přívozem pokračujte na křižovatce v bývalé osadě Kyselov přímo směr Aigen. Po překročení hranic po cca 800 m ve stoupání je po levé straně mapa Schwarzenberského plavebního kanálu. Někde v její blízkosti zaparkujte na okraji silnice, nevjíždějte při tom však na lesní cesty. Dejte se po značené cestě (lesní cesta) vpravo směr Schrollenbech, Sonnenwald ke stavidlům na potoce Schrollenbach (GPS souřadnice 48°40'7.201"N, 14°0'54.861"E).

NA KOLE

Stejně jako autem, protože nebudete parkovat, dáte se na křižovatce s Kanálovou silnicí vpravo ke stavidlům na potoce Schrollenbach (GPS souřadnice 48°40'7.201"N, 14°0'54.861"E).

CESTA OD PŘEDNÍ VÝTONĚ

AUTEM ČI NA KOLE

Na kruhové křižovatce v Přední Výtoni jeďte směrem Frýdava. Ve Frýdavě (přívoz od Frymburka) jeďte stále přímo, za Frýdavou po úzké silničce lesem, po cca 8 km na křižovatce stále přímo až na křižovatku v bývalé osadě Kyselov, zde vlevo směr Aigen. Po překročení hranic po cca 800 m ve stoupání je po levé straně mapa Schwarzenberského plavebního kanálu. Někde v její blízkosti zaparkujte na okraji silnice, nevjíždějte při tom však na lesní cesty. Dejte se po značené cestě (lesní cesta) vpravo směr Schrollenbech, Sonnenwald ke stavidlům na potoce Schrollenbach (GPS souřadnice 48°40'7.201"N, 14°0'54.861"E).

POZOR! PO ÚZKÉ SILNIČE Z FRÝDAVY JE SMÍŠENÝ PROVOZ AUT I CYKLISTŮ. MNOHÉ AUTO JEDE RYCHLEJI NEŽ POVOLENÝCH 50 KM/HOD., MNOZÍ CYKLISTÉ JEDOU VEDLE SEBE! RESPEKTUJTE JEDEN DRUHÉHO!
ZÁVĚR PLAVEBNÍ SEZÓNY BUDE JEDNOU Z AKCÍ DNŮ EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, dále jen EHD) každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.
Jejich cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Proto jsou v rámci EHD pořádány nejrůznější doprovodné akce - přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže a další kulturní programy. Proto jednotlivé země nebo i města vyhlašují svá národní témata, jejichž prostřednictvím obracejí pozornost organizátorů i návštěvníků na různorodé fenomény přírodního a kulturního dědictví. Hledání identity jedince žijícího v 21. století, ve stále více se globalizujícím světě - to je to, čemu EHD přispívají, a proto se těší stále vzrůstající oblibě a většímu zájmu.Dny evropského dědictví jsou významnou celoevropskou kulturně poznávací, společenskou a výchovnou akcí.

EHD se konají u nás každoročně první sobotu v září, kdy se veřejnosti zpřístupňují i málo známé památky a atraktivity. Letos připadlo datum na 8.9.2012. Zahájení se konalo v Kutné Hoře.

Při letošních dnech evropského dědictví chceme zviditelnit naše technické dědictví prostřednictvím mnoha majitelů drobných i větších technických areálů, mimo jiné i prostřednictvím dění na Schwarzenberském plavebním kanálu.

Závěr plavební sezóny je součástí projektů Schwarzenberský plavební kanál - kulturní dědictví ožívá a Šumavský folklorní festival Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu.

Projekt Schwarzenberský plavební kanál - kulturní dědictví ožívá je společným projektem státního podniku Lesy České republiky, Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava a rakouského sdružení cestovního ruchu Tourismusverband Böhmerwald. Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie, cíl Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika. Jeho součástí je rekonstrukce dvou úseků Schwarzenberského plavebního kanálu - mezi hlavním evropským rozvodím v bývalé osadě Růžový Vrch a hraničním potokem Ježová / Iglbach a mezi hraničním potokem Pestřice / Rothbach a Medvědím potokem. Vedle stavební části projekt zahrnuje tzv. měkkou část. Státní podnik Lesy České republiky do zahrnul akce oživující dění u Schwarzenberského plavebního kanálu, tedy i závěr plavební sezóny.

Nositelem druhého z projektů je folklorní sdružení Libín-S Prachatice. Na financování jeho částí se podílí Jihočeský kraj, Lesy České republiky, s.p., Obec Nová Pec a Město Prachatice.

Ing. Hynek Hladík
opavební ředitel
tel. +420 602272442
e-mail hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com

Zveřejněno 14.09.2012 v 01:00 hodin
















Copyright 1998-24 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule