Návrat na hlavní stranu FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH ČESKY
  Království perníku

III. Setkání hanáků na Svatováclavských hodech v Tovačově

Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík inicioval vznik nové tradice Setkání Hanáků. V letošním roce se uskuteční již III.Setkání Hanáků na Svatováclavských hodech v Tovačově v pátek 28.září po celý den. Setkání Hanáků je prezentací Hané a jejich tradic, představí se záplavou bohatě zdobených hanáckých krojů tanců, muziky.
III. Setkání Hanáků

V Tovačově má folklor bohatou tradici od dob významné sběratelky výšivek, hanáckých písní tanců Xavery Běhálkové. Město Tovačov je každoročně pořadatelem folklorních programů s názvem „Tovačovské fěrtóšek“.
Program III.Setkání Hanáků na Svatováclavských hodech v Tovačově se uskuteční pod širým nebem na náměstí a v zámeckém parku, v případě špatného počasí ve sportovní hale v Tovačově.
Olomoucký kraj spolupracuje na akci s městem Tovačov, Dechovou kapelou Věrovanka, Hanáckým tanečním souborem Hatě Tovačov a TJ Sokol Tovačov a Hanáckým folklórním sdružením Hanfos.

Pořadatelé při sestavování programu využívají zkušeností z předešlých akcí, uskutečnily se ve Velké Bystřici (rok 2010) a v Doloplazech (2011).

Program začne od brzkých ranních hodin budíčkem s dechovými kapelami Příkazanka a Krumsíňanka a účastí dechové kapely Věrovanka na slavnostní hodové mši v kostele sv.Václava od 8,30h.

Na III. Setkání Hanáků na Svatováclavských hodech v Tovačově se přihlásilo 30 hanáckých spolků z celé Hané a asi 700 jejich členů. Po mši v 9,30h se Hanáci sejdou na náměstí u radnice k slavnostnímu předávání hanáckého práva. Z tovačovského náměstí projde krojovaný průvod do zámeckého parku.

V zámeckém parku a na nádvoří tovačovského zámku se hanácké soubory představí divákům. Bude probíhat také Hanácká olympiáda o hodnotné ceny. Bude se soutěžit o nejlepší hanácké koláč, v pojídání koláčů, v hodu buchtou a v tanci s buchtou. Ceny pro vítěze budou let balonem, živé sele, demižón slivovice, ryba z tovačovských rybníků a dřevořezba z řezbářské školy v Tovačově.

V odpolením programu se mohou diváci těšit na hanácké mužské sbory Rovina a Hlahol z Mysločovic. V 17hodin uvidí a uslyší v Tovačově hanáckou rockovou kapelu Stracené ráj a hostující hudební skupinu Fleret. Program bude zakončen slavnostním ohňostrojem a hodovou zábavou.

V doprovodném programu se uskuteční v 12,30h vyhlášení a předávání ocenění potravinářských výrobků olomouckého kraje. Děti se mohou těšit na projížďky v kočárech. Do Tovačova v tento den můžete přijet historickým parním vlakem z Kojetína, nebo vystoupat na vyhlídku v horkovzdušném balonu. Slavnostní atmosféru zvýrazní střelba z historického děla z Věrovan. Pro návštěvníky akce nebude chybět ani bohaté hodové občerstvení.

Zájemci, kteří se chtějí v hanáckém kroji této akce zúčastnit, nebo soutěžit v Hanácké olympiádě se přihlásí u pořadatelů předem nebo při prezentaci o v den konání.

Setkání Hanáků https://sites.google.com/site/setkanihanaku/akce

Další informace:
Zdena Ludvová, hanácký taneční soubor Hatě Tovačov
Tel.: 606 724 971,Email: zdena.ludvova@seznam.cz
Jiří Uhlíř, Dechová kapela Věrovanka
Tel.: 604 216 138, Email: verovanka@seznam.cz

Olomoucký kraj - http://www.kr-olomoucky.cz/
Město Tovačov - http://www.tovacov.cz/
Dechová kapela Věrovanka - http://www.verovanka.cz/
Hanácký soubor Hatě Tovačov - https://sites.google.com/site/hatetovacov/
TJ Sokol Tovačov - http://www.tjsokoltovacov.cz/clanky/akce/

Zdraví Zdena Ludvová

DALŠÍ INFORMACE: Hatě, folklorní soubor
Zveřejněno 04.09.2012 v 18:03 hodin
Fulltext
Copyright 1998-2021 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule