Návrat na hlavní stranu FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHČESKY
  Království perníku

V. Mezinárodní folklorní festival Tolštejnského panství

TISKOVÁ ZPRÁVA V. Mezinárodní folklorní festival Tolštejnského panství v Krásné Lípě 3. - 5. září 2010
Popáté se uskuteční v malebné krajině Českého Švýcarska, nejsevernějším koutu České republiky Mezinárodní folklorní festival Tolštejnského panství a staročeský krásnolipský jarmark. Letošní festival se koná ve dnech 3. - 5. září 2010 v Krásné Lípě a okolních městech a obcích Šluknovského výběžku. Je spojen se Dny Českého Švýcarska, setkání majitelů motocyklů Čechie Böhmerland a Parkmaratonem. Nad tímto ročníkem převzali záštitu senátor Jaroslav Sykáček, hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a přední český sexuolog Radim Uzel.
MFFTP pořádá FS Lužičan s městem Krásná Lípa a Folklorním sdružením ČR v partnerství se Svazkem obcí Tolštejn a Ústeckým krajem. Finančně akci podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Ústecký kraj. Hlavními partnery jsou Sparkasse a Tisk Krásná Lípa s. r. o. Festival dále sponzorují Diosna CS, ABX s.r.o., Plaston ČR, Hotel Beseda Krásná Lípa, Penzion Českého Švýcarska, Sportbar, penzion Nový Svět, SPRŠ a Akční skupina Šluknovsko. Dalšími partnery jsou o.p.s. České Švýcarsko a OSA. Hlavním mediálním partnerem se stal Český rozhlas SEVER a Mediálními partnery Mediatel - Zlaté Stránky, Radio Proglas a Dětská tisková agentura.

Festivalu se zúčastní tyto soubory: Ritmos & Tambores z Kapverdských ostrovů, Simeria z Rumunska, Zobor ze Slovenska, Oldšava z Uherského Brodu, cimbálová muzika Jiřího Janouška z Prahy, Jiskra z Plzně , krásnolipský Křiničánek a domácí pořadatel Lužičan.

Vrcholná akce krásnolipského "Lidového roku" začne ve čtvrtek vystoupením Ritmos & Tambores dopoledne pro krásnolipskou ZŠ v kulturním domě a v 18.00 hod před hotelem Beseda na náměstí v Krásné Lípě.
Mezinárodní folklorní festival Tolštejnského panství
Mezinárodní folklorní festival Tolštejnského panství
Mezinárodní folklorní festival Tolštejnského panství
V pátek proběhnou výchovné pořady pro školy v Rumburku, Chřibské, Rybništi, Varnsdorfu a přednáškou MUDr. Radima Uzla na rumburském gymnáziu. Odpoledne pokračuje program v kulturním domě Krásné Lípy pořadem pro ÚSP. Zde se také uskuteční od 19.00 hod pořad k zahájení V. MFF TP - "Sex v lidové písni aneb sexuální a reprodukční zdraví" s MUDr. Radimem Uzlem a Oldšavou. Zároveň v 19.00 hod odstartují pořady "Folklor na Tolštejnském panství" v Doubici ve Staré hospodě a ve Šluknově na zámku.

Sobotní program na krásnolipském náměsti bude následující. V 9.00 hod zahájení Srazu motocyklů Čechie - Böhmerland, v 10.00 hod krojovaný průvod, v 11.00 hod start Parkmaratonu doprovázen cimbálovou muzikou Jiřího Janouška, ve 13.30 vyhlášení části Parkmaratonu, ve 14.00 hod GALAPROGRAM V. MFF TP se všemi účinkujícími festivalu, od 19.00 hod koncert skupiny Botafogo a bratří Ebenů a dražba na návrat lososů. Ve 21.00 hod vyvrcholí sobotní program v hotelu Beseda na náměstí večerním pořadem souborových muzik "Beseda u cimbálu v Besedě".

Po celou sobotu bude probíhat staročeský jarmark s ukázkami lidových řemesel, fotografická soutěž V. MFF TP, výstava krásnolipského lidového roku FS Lužičan v galerii Továrny.

Dále se v sobotu představí od 13.30 hod ve Starých Křečanech rumunská Simeria a ve 14.00 hod v Bad Schandau plzeňská Jiskra.

V neděli se bude konat od 10.00 hod mše svatá v kostele sv. Máří Magdaleny v Krásné Lípě a v 11.00 hod prohlídka expozice Domu Českého Švýcarska. S festivalem se rozloučíme ve 14.00 hod v kulturním domě Krásné Lípy závěrečným pořadem V. MFF TP s plzeňskou Jiskrou.

Petr Semelka - ředitel festivalu
semelkova@krasnalipa.cz

Zveřejněno 04.08.2010 v 00:35 hodin
Copyright 1998-24 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule