Návrat na hlavní stranu FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHČESKY
  Království perníku

37. Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti

Jako již tradičně poslední srpnový víkend v Liptále patřil folklóru. Proběhl zde již 37. ročník Mezinárodního festivalu Liptálské slavnosti.
23. - 28. 8. 2006
Jako již tradičně poslední srpnový víkend v Liptále patřil folklóru. Proběhl zde již 37. ročník Mezinárodního festivalu Liptálské slavnosti. Soubory z celého světa se začaly sjíždět do Liptálu už v úterý. Jednalo se o soubor z Kolumbie. K němu během týdne přibyly soubory z Bulharska, Cookových ostrovů, Litvy, Portugalska, Ruské federace, Itálie, Srbska a Slovenska, aby nám všem ukázaly část folklóru ze své země.
Slavnosti organizovalo Folklorní sdružení Lipta Liptál za účasti Obecního úřadu Liptál, Krajského úřadu Zlín a Folklorního sdružení ČR.
Záštitu nad festivalem převzali místopředseda vlády a ministr soc. věcí ČR Zdeněk Škromach, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Josef Smýkal a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.
2006
Od úterý vystupovaly zahraniční soubory v Parkhotelu Všemina a na Vsetíně na náměstí a v parku U Rybníčka. Pořadatelé rovněž umožnili prohlídku skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.
V pátek 25. 8. 2006 od 19. 00 začal společný večer zahraničních souborů s domácím souborem Lipta. Jednotlivé soubory ukázaly, ale hlavně naučily část ze svého repertoáru ostatní nadšence folklóru a to nejen z řad tanečníků. muzikantů a zpěváků, ale také z řad návštěvníků.
V soboru 26. 8. 2006 v 10. 00 hod. byla zahájena výstava obrazů "Plynutí", díla Josefa Bartoloměje Krále a také řezbářské a řemeslnické dny, které probíhaly po celý víkend v kulturním areálu..
V hlavním dětském pořadu pod názvem "Vitajte v Liptáli", který začal ve 14.oo hod. vystupovaly děti ze souboru Malý Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm, Kalinka a Uzurica z Ruské federace a domácí soubor Malůšata a Malá Lipta. Všem divákům také zazpíval Zlatý zpěváček ze Slovenska Pavlínka Ovádková a účastnice soutěže ve Velkých Losinách Lenka Mrlinová, která získala cenu Jaroslava Juráška za citlivý výběr písní a jejich přednes.
V prvním okénku zahraničních souborů v 15.30 hod. s názvem "Obrázky ze světa I." se představil soubor Vitoshanche z Bulharska a Uldukas z Litvy.
V 16.30 hod. začal program s názvem "Co nás spojuje". V něm se představil soubor Rusavjan z Rusavy a soubor Rancho folklóriko de Parada de Gonta z Portugalska.
V druhém okénku zahraničních souborů s názvem "Obrázky ze světa II." se představil soubor Kalinka a Uzurica z Ruské federace, KUD Djoka Pavlovic za Srbka a italský soubor Compagnia folkloristica Limpiados ze Sicílie.
V 19.00 hod. se nám představili poslední zahraniční hosté - "Obrázky ze světa III.". Tím byl soubor Čarnica ze Slovenska a Tejiendo El Azar z Kolumbie a srbský soubor KUD Djoka Pavlovic.
Další okénko patřilo českým souborům. Pod názvem "Řemeslo v tanci" se představil soubor Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm, Rusavjan z Rusavy, Bartošův soubor ze Zlína a domácí soubor FoS Lipta Liptál společně se sborem Rokytenka z Liptálu.
V 21.30 začal sobotní galaprogram "V dobrém sme sa všeci sešli". Tady měli diváci možnost zhlédnout všechny soubory s jejich krásnými tanci.
Před půlnoci začal ohňostroj a pokračovalo se v tanci s cimbálovou muzikou Jiřího Nechanického a v diskotékovém rytmu.
Nedělní program začal bohoslužbou v Římsko-katolickém a Českobratrském kostele v Liptále za účasti zahraničních souborů. Jako již tradičně ve 13.45 hod. vyšel slavnostní průvod krojovaných z horní části obce Liptál. Diváci v areálu během průvodu mohli poslouchat koncert dechové hudby Liptálanka z Liptálu. Ani krátká přeháňka nenarušila děj na Liptálských slavnostech, a proto přesně v 15.00 hod začal galaprogram 37. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Liptálské slavnosti a názvem "V dobrém se všeci rozejdeme". Během dvou hodin se na pódiu vystřídaly opět soubory z Bulharska, Kolumbie, Litvy, Portugalska, Ruské federace, Itálie, Srbska, Slovenska a domácí soubor Lipta. Jako perlička na dortu se představil soubor Rino´s dance group z Cookových ostrovů a velmi zpestřil náš festival.
Krásnou tečku za 37. ročníkem Liptálských slavností udělala hudební skupina "1+1" z Liptálu, které hrála k tanci a poslechu v kulturním areálu.
Velké poděkování patří programovému řediteli festivalu panu Miroslavu Ekartovi a všem pořadatelům v čele s panem Ladislavem Michálkem.

Andrea Čalová
Liptál 29.8. 2006

MFF Liptál 2006
MFF Liptál 2006
Liptál 2006
Liptál 2006
Liptál
soubor Rino´s dance group z Cookových ostrovů

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)

Z KALENDÁŘE AKCÍ:

Zveřejněno 30.08.2006 v 23:28 hodin
Copyright 1998-22 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule