Návrat na hlavní stranu FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHČESKY
  Království perníku

Český ráj se stal geoparkem UNESCO

Dne 5.října 2005 rozhodl koordinační výbor evropských geoparků, poradci Světové geologické unie a UNESCO na svém zasedání v Řecku o zařazení Českého ráje do sítě evropských geoparků UNESCO. V síti geoparků se v r.2004 nacházelo 21 evropských lokalit. Mezi geoparky patří území, která zahrnují konkrétní výjimečné geologické dědictví a mají strategii udržitelného rozvoje. Hlavním cílem geoparků je vzdělávání, rozvoj šetrné turistiky a ochrana daného území.
Český ráj se stal součástí evropské sítě geoparků - a zároveň tedy i geoparkem UNESCO [1,2]. Rozhodl o tom koordinační výbor evropských geoparků, poradci Světové geologické unie a UNESCO na svém zasedání v Řecku. Český ráj je zatím jediným geoparkem z nových členských zemí Evropské unie.

" Považuji to za jednoznačný úspěch všech, kteří nominaci Českého ráje připravovali - tedy zástupců krajů, obcí, turnovského muzea, nevládních organizací a v neposlední řadě i Správy CHKO Český ráj a resortu životního prostředí. Přístup regionu je důkazem, že ochranu přírody není možné dlouhodobě zajistit bez pomoci lidí, kteří v daném území žijí. Právě evropské geoparky představují inspiraci, jak dlouhodobě skloubit ochranu přírody s vhodným a přiměřeným využitím pro turistiku," vítá zařazení Českého ráje do seznamu geoparků ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Zařazení do sítě geoparků přispěje k rozvoji šetrné turistiky, ekovýchovných aktivit v regionu a usnadní také přístup k evropským fondům.

Poznámky:
[1] Geoparky jsou území, která zahrnují konkrétní geologické dědictví a mají strategii trvale udržitelného územního rozvoje. Geologické lokality musí být z odborného hlediska dostatečně kvalitní a vzácné. Parky se zaměřují na ochranu území, vzdělávání a šetrné využívání území. V síti geoparků se v roce 2004 nacházelo 21 evropských a 8 čínských geoparků.
http://www.worldgeopark.org
[2] Členové Evropské sítě geoparků v roce 2004:
Německo: Vulkaneifel, Bergstrasse-Odenwald; Terra Vita; Geopark Swabian Alb; Mecklenburgische Eiszeitlandschaft Geopark
Rakousko: Přírodní park Geoline Eisenwurzen; Kulturní park Kamptal
Irsko: Marble Arch Caves / Cuilcagh Mountain Park; Copper Coast
Francie: Astrobleme Rouchechouard; Réserve Naturelle Géologique de Haute-Provence; Parc Naturel Regional du Luberon
Španělsko: Cabo de Gata; Kulturní park Maestrazgo
Velká Británie: North Pennines; Abberley and Malvern Hilus; North West Highlands Geopark
Itálie: Parco delle Madonie; Kulturní park Rocca di Cerere
Řecko: Zkamenělý les na Lesbosu
Kréta: Přírodní park Psiloritis

(tisková zpráva převzata ze serveru MŽP www.env.cz)

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

19.10.2005 v 17:56Martina Drašarová

Myslím si, že nám to na jednu stranu může přinésti spoustu nových pracovních příležitostí v oblasti cestovního ruchu, nový přísun klientely, přísun peněžních prostředků do státní správy atd. Na druhou stranu to pociťuji jako patřičné negativum z pohledu ochrany přírody na její nevastaci v důsledku návalu turistů přijíždějících do této oblasti.

Každý člověk si to může vyložit po svém. Jen bych si moc přála, aby tento vyhlášený geopark netrpěl na újmě v kterémkoli "lidském projevu", aby si ho lidé nadevše vážili, protože je to klenot naší přírody*


DALŠÍ INFORMACE: 19 Český ráj
Zveřejněno 18.10.2005 v 10:38 hodin
Copyright 1998-24 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule