Návrat na hlavní stranu FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHČESKY
  Království perníku

Turistická trasa Štíty - Horní Heřmanice - Cotkytle - Štíty [ Turistická trasa ]

Název trasy : Štíty-Horní Heřmanice-Cotkytle-Štíty

Typ : pěší
Náročnost : nenáročná
Čas.náročnost : polodenní
Restaurace : Štíty - hotel, restaurace, Cockytle - hostinec, Lázek - chata s restaurací
Info o trase : délka - 17 km, čas - 5,75 hodin
Převýšení: 264 m, snížení: 264 m
Nejnižší bod: 450 m
Nejvyšší bod: 714 m
Průchodnost trasy : celoročně

Popis trasy:


Příjezdové místo: Štíty - vlak, trať č. 025, autobusy ze Šumperka, Zábřehu a Červené vody, zastávka na náměstí. Výchozí místo: náměstí ve Štítech, parkoviště na náměstí u radnice.
Časový rozvrh: Štíty, náměstí - Horní Heřmanice 4 km (1 a 1/2 hod.) - Cotkytle 2 km (1/2 hod.) - Štíty, náměstí 5,5 km (1a 3/4 hod.).
Celkem 17 km, 5 a 3/4 hodiny.

Náročnost: nenáročná bezproblémová trasa, procházkový charakter.
Nejvyšší bod: Lázek 714 m.
Možnost občerstvení: Štíty - hotel, restaurace, Cotkytle - hostinec, Lázek - chata s restaurací.

Pozoruhodnosti:

Štíty - kostel; cestou památník odboje ve 2. Světové válce; Lázek - výhledové místo, památník odboje lidu Severní Moravy proti německým okupantům.
Z náměstí ve Štítech se dáme vpravo po silnici vedle kostela, až dojdeme na křižovatku. Zde odbočíme vlevo po silnici, která vede do Lanškrouna. Jdeme stále ve stoupání po silnici bez turistického značení až ke kříži v zatáčce. Stále stoupáme po silnici lemované stromy, projdeme lesíkem a dojdeme do obce Horní Heřmanice. V obci, která je připomínána již v r. 1304, lze vidět roubené chalupy. V kostele sv. Jiří, který byl postaven v letech 1706 - 1712 A. Salou, jsou cenné řezbářské práce z počátku 18. století a varhany z r. 1767. U potoka přechází silnici zeleně značená turistická trasa, která přichází z Bukové hory. Ze silnice odbočíme vlevo a pokračujeme po zelené značce otevřeným terénem polní cestou až k pomníčku v Dole a dále až do obce Cotkytle. Obec je připomínána již v r. 1350. V období 2. světové války zde vznikl aktivní protinacistický odboj na jazykovém rozhraní. Kostel sv. Jana Nepomuckého je z r. 1727a u něho se nachází sousoší Ukřižování z r. 1797. Obcí projdeme v souběhu s červeně značenou cestou kolem kostela, stále stoupáme kolem restaurace po silnici směrem na obec Strážná. Před obcí Strážná opustí značená cesta silnici a odbočí vpravo na upravenou silničku, která vede až k památníku a chatě na Lázku (714 m). Lázek je symbolem odboje vlastenců severní Moravy proti okupantům. Společný památník padlých příslušníků organizace Národní sdružení vlastenců je pod vrcholem na okraji lesa. Chata nesoucí název Reichlova byla vybudována péčí odboru KČT v Zábřehu v letech 1933 až 1934. U chaty je rozhledna, ze které jsou výhledy na Orlické hory, hřeben Hrubého Jeseníku a Lanškrounsko. Zpět se vracíme stejnou cestou až do obce Cockytle. Asi 500 m od chaty si při silničce všimneme mohyly, která zde stojí na paměť tří partyzánů, kteří tady byli 5. 10. 1944 popraveni. Z obce Cockytle budeme pokračovat vpravo po červeně značené cestě, která po chvíli začne klesat. Lesíky a loukami se dostaneme až do údolí říčky Březné pod městečko Štíty. Údolím kolem koupaliště dojdeme do Štítů , kde kolem parku stoupáme na náměstí. Štíty jsou připomínány již kolem r. 1278 jako Šilperk. Městská radnice ze 16. Století byla r. 1734 přestavěna na měšťanský dům. Kostel Nanebevzetí P. Marie je z r. 1755 a morový sloup z r. 1716. V okolí mě+sta se nachází několik zbytků tvrzí.

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

  • 0.00 km Štíty [ Město nebo obec ] [osm], 450.00 m.n.m.
  • 17.00 km Štíty [ Město nebo obec ] [osm], 450.00 m.n.m.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.cyklotrasy.cz

Typ záznamu: Turistická trasa
AKTUALIZACE: Uživatel 491 (Archivní záznam) org. 49, 22.05.2007 v 10:27 hodin
Copyright 1998-24 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule