Návrat na hlavní stranu FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH ČESKY
 

Cyklotrasa Vrbno p. P. - Karlova Studánka - Bruntál

Vrbno pod Pradědem - Vidly - Karlova Studánka - Suchá Rudná - Bruntál
Náročnost: středně náročná
Délka: 38 km

Náročnost: středně těžká trasa vedená po silnicích, vhodná pro silniční a trekkingová kola
Občerstvení: Vrbno pod Pradědem, Karlova Studánka, Bruntál
Kolem Zámecké hory se zbytky středověkého hradu tyčící se nad Vrbnem pod Pradědem se vypravíme údolím proti proudu Střední Opavy k jejímu soutoku s Bílým potokem (KČT 6029 - silniční značení). Asi po jednom kilometru potkáme pramen železité kyselky s přiléhavým názvem Živá voda, k němuž vede odbočka z modré značky. Na svahu Žárového vrchu se nachází přírodní rezervace Jelení bučina se zbytky přirozeného smíšeného bukového porostu s mohutnými stromy a výraznou vertikální členitostí. Silnice nás dovede až do jednoho z nejchladnějších a ekologicky nejčistších míst v Jeseníkách, jímž je obec Vidly se zajímavou kaplí sv. Hedviky. Odbočíme doleva a vystoupáme do sedla Lyra, z něhož sjedeme do lázeňského střediska s železitými prameny, klimatickými lázněmi, geologickou expozicí a umělým vodopádem - Karlovy Studánky, která je východiskem na Praděd a hřeben Hrubého Jeseníku (KČT 6029). Z křižovatky Hvězda pojedeme po silnici do Suché Rudné, archeologické lokality s nejstaršími pozůstatky hornické činnosti. Poblíž vyvěrá pramen železité kyselky.
V sousední Andělské Hoře se kdysi dolovalo zlato, což dosvědčují opuštěné štoly nacházející se v okolí. Zajímavý je barokní poutní kostel sv. Anny, který byl vybudován na svahu Anenského vrchu roku 1696 (KČT 6069 - modrá terénní cyklotrasa).
Přesuneme se do Světlé Hory se známým chovem dostihových a překážkových koní, ze zdejšího hřebčína pocházel i čtyřnásobný vítěz Velké Pardubické Železník. Za 1. republiky se tu vyráběl likér Praděd firmou Springer. Dnes jeho výrobu zajišťuje Seliko Olomouc. Ze stavebních památek jmenujme filiální kostel sv. Barbory a Kateřiny.
Ze Světlé Hory pojedeme do Staré Rudné, kde se v minulosti také dolovaly rudy zlata a stříbra (KČT 6073 - silniční cyklotrasa). Po silnici se vydáme přes Staré Město do Bruntálu (KČT 6029). Můžeme navštívit zámek, který patřil Řádu německých rytířů a dnes je sídlem vlastivědného muzea. V místě bývalé vodní elektrárny je expozice Mlýnského náhonu, jenž je cennou technickou památkou. K dispozici je také koupaliště a krytý bazén.
V okolí Bruntálu se nacházejí doklady třetihorní sopečné činnosti - vyhaslé sopky Uhlířský vrch (672<2009>m) s barokním poutním kostelem a lipovou alejí a Venušina sopka (643<2009>m) s typickými ukázkami sloupcovité odlučnosti čediče, na jejím úpatí se nachází lávový proud u Meziny, který je přírodní památkou.

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.cyklotrasy.cz

Typ záznamu: Cyklotrasa
AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 2, 14.07.2003 v 09:47 hodin
Fulltext
Copyright 1998-2019 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule