Návrat na hlavní stranu FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH ČESKY
 

RATAJE NAD SÁZAVOU

Horní gotický hrad ze 14. století je přestavěn na renesanční zámek z 16. století. Roku 1675 postavil František Maxmilián z Talmberka za účasti stavitele O.de Guarde zámek. Trojkřídlová patrová budova na půdorysu u jižního křídla původně gotického hradu byla přestavěna v renesanční s pavlačí v patře. Západní a severní křídla byla přebudována na ranně barokní s arkádovým nádvořím. Nad průjezdem v západním křídle je erb pánů z Talmberka, na střeše věžička s lucernou. V arkádě přízemí severního křídla jsou zazděna dvě úzká gotická lomení okénka z původního hradu.
U západního průčelí zámku stojí trojkřídlová budova bývalého renesančního pivovaru. Před zámkem najdete ranně barokní kostel vysvěcený roku 1691 na zbytcích staršího gotického kostela.
Dnes se v zámku nachází obecní úřad a Muzeum středního Posázaví, kde je instalována stála expozice, týkající se historického a stavebního vývoje Ratají, včetně vývoje osídlení (archeologická část). Další prostory nabízejí návštěvníkům expozici s tematickým zaměřením na středověk středního Posázaví. Návštěvník zde najde množství informací o dalších stavebních a archeologických památkách této oblasti. Jednou ze zajímavostí je též zpřístupněné středověké sklepení, tzv. loch. Při návštěvě je možnost si prohlédnout barokní část zámku, ve kterém je muzeum umístěno.

LOKALIZACE


AKTUALIZACE: Václav Pošmurný (TO 03) org. 2, 19.11.2005 v 09:45 hodin
Fulltext
Copyright 1998-2020 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule