Návrat na hlavní stranu FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH ČESKY
 

ZÁMEK ZRUČ NAD SÁZAVOU

Původně stávala v místech hradu tvrz, na které se v 1. polovině 14. století připomíná Heřman Chvalovský z Ledec, který se odtud psal ze Zruče. Jestli právě on založil v místech tvrze hrad, není známo. Dost možná vznikala hradní stavba po staletí postupným rozšiřováním stávající tvrze. Kamenný hrad je ve Zruči připomínán roku 1355 za pánů z Kolovrat, jejichž jedna větev se psala "ze Zruče" a později po nedalekém hradu Chřenovicích "Zručští z Chřenovic". Roku 1547 byl gotický hrad přestavěn na zámek. Roku 1553 koupil Zruč Jiří Kalenice z Kalenic. Tato relativně poklidná doba 2. poloviny 16. století byla pro panství Zruč dobou neobyčejného rozkvětu. Kalenicové přestavěli zdejší hrad na renesanční zámek. V podzámčí kvetl obchod a řemesla a údajně roku 1561 byla Zruč povýšena králem Ferdinandem I. na městečko. Tento údaj však není zcela prokázán. V letech 1891 - 1892 přestavěn pseudogoticky J. Vejrychem. Tak vznikla dnešní podoba trojkřídlého dvoupatrového zámku s čtvercovou věží na jihovýchodním nároží. Zámek je obehnán příkopem. Za zámkem je možno nalézt zbytek bašty a v severozápadní části parku zbytek hranolové věže bývalého hradu.

V zámecké zahradě roste několik vzácných druhů stromů a keřů, jsou již značně přerostlé. V parku je osazeno několik soch - Vinař, Lev rdousící beránka, Jan Schebeck a sousoší Psí hřbitov. Nutno je jmenovat také dvě jezírka. Na terase pod zámkem je k vidění napodobenina zříceniny, tzv. Barončina vyhlídka.
Zámek je v letní sezóně otevřen pro veřejnost. Prohlídka zámku trvá cca 40 minut a k vidění je 11 místností. Za prohlídku stojí i park osazený několika sochami. Prohlídka parku se dá zvládnout asi za 15 minut. Do zámecké věže je nutno vystoupat přesně 100 schodů. Po jejich zdolání se naskytne krásný pohled do staré části města a zámeckého parku. Zámek je v sezóně od 15. června do 30.srpna otevřen od 9 do 16 hodin. Vstupné pro dospělé je 20 Kč, pro děti, studenty a důchodce 10 Kč, na věž je jednotné vstupné 5 Kč. Výklad je prováděn v českém jazyce, pro zahraniční návštěvníky jsou připraveny písemné překlady v angličtině, francouzštině a němčině. Prohlídky zámku bývají zpestřené ještě zajímavými výstavami.

LOKALIZACE


AKTUALIZACE: Václav Pošmurný (TO 03) org. 2, 19.11.2005 v 09:41 hodin
Fulltext
Copyright 1998-2020 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule