Návrat na hlavní stranu FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHČESKY
  Království perníku

Klingerův kříž [ Kříž ]

Půjdete-li od Městského úřadu Husovou ulicí směrem na Zálesí, uvidíte u silnice po levé straně "Klingerův kříž" ("Klingerskreuz").

Kříž byl postaven na památku tragické události, kterou takto popsal kronikář Wilhelm Preissler:Když se jde dnešní Schillerstrasse - dříve Brechweg - směrem k Pelikovicím, najdeme na pravé straně silnice na kraji lesa jednoduchý kříž, jehož vzniku dala podklad příšerná vražda. Tento kříž byl zřízen v r. 1806 krejčovským mistrem Františkem Klingerem na věčnou památku jeho na tomto místě zavražděné manželky Marianne. Tato událost se odehrála 29.března 1805 kolem 7.hodiny večerní. Jeho, teprve 24letá žena, matka 2 dětí měla u sebe obnos 50 zl., který si vypůjčila od příbuzného kováře Ebela z č. 53 k zaplacení dodávky plátna. Kovářský tovaryš byl při vyplacení peněz sebou v místnosti a při pohledu na peníze už dostal ten hanebný nápad oloupit ženu, která jde sama do Hinterbusch - Zálesí. Šel do kovárny, která stále vedle obytného domu, tam vzal perlík a šel napřed před ženou. V lese, který se v těch dobách táhnul ještě daleko na východ, dohonila žena kovářského tovaryše a oba šli ještě kus cesty a bavili se spolu až k místu dnešního kříže. Tam zloduch ženu srazil perlíkem a okradl o 50 zl. Krátce předtím potkali ti dva truhláře Josefa Zappe, který se svým synem Augustem se vracel z práce a za nimi šel majitel domu z Košova Jörg Schöffel se svým synem z Schneidermühle - Schneider mlýna - se sáňkami plnými mouky. Tito 4 muži, kteří se potkali, zůstali chvíli stát a bavili se, zatímco jen několik kroků odtud se ve stejnou dobu udála ta hrozná vražda. Schöffel z Košova po tomto krátkém rozhovoru nejel dál po cestě, ale po umrzlé sněhové pokrývce přímo ke svému domu, jinak by se ještě byl stal svědkem loupeže.

Nešťastná žena byla nalezena ještě naživu těžce chroptíc. Po převozu do svého domu ještě několik hodin žila, ale v bezvědomí. 4. dubna se konal pohřeb za velké účasti obyvatel na starém hřbitově. Na místě vraždy se průvod zdržel a farář Stowasser měl dlouhou úmrtní řeč o vraždě. Tato smuteční řeč je obsažena v knize Augusta Weisse.

Vrah byl 4. dubna 1805 chycen a další den předveden do Turnova, odkud byl odtransportován do Svijan. 27.dubna pro něj přišli 4 vojáci a předvedli ho do Mladé Boleslavi. Bohužel se ve starých spisech nenachází žádná zmínka o rozsudku.

Křížek mezi lidmi nazývaný Klingerkreuz, byl udržován rodinou Maschke (Klingerwirt-Klinger pán).

Tento kříž byl první, který byl obnoven Spolkem přátel města Rychnova u Jablonce nad Nisou a sice v roce 1994. Vysvěcen byl 21.5.1994.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.rychnovjbc.cz

Typ záznamu: Kříž
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 02.11.2004 v 12:01 hodin
Copyright 1998-22 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule