Návrat na hlavní stranu FRANCAIS POLSKI DEUTSCH ENGLISH ČESKY
 

Kašperskohorské sametové vzpomínání

Začátek akce: 09.11.2019 (So)
Předpokládaný konec: 09.11.2019 (So)
Druh akce: Slavnost
Místo konání: Kašperské Hory: Kašperské Hory
(NEJEN) SAMETOVÉ VZPOMÍNÁNÍ
09.11.2019 se v Kašperských Horách uskuteční pořad k 30. výročí sametové revoluce s názvem (Nejen) sametové vzpomínání. V kinosále se v 18:00 sejdou pamětníci událostí ze závěru roku 1989. Poutavé vyprávění doplní hudební vystoupení kapely Epydemye a místní ochotnické divadlo Drak.
Prvním pamětníkem, který přijal pozvání je Jan Ruml, ten se začátkem roku 1990 stal mluvčím Charty 77 a později zastával funkci ministra vnitra za ODS. Ve vzpomínání bude pokračovat Alexej Pyško, herec a dabér, který 2. prosince 1989 navštívil spolu s dalšími herci Kašperské Hory a účastnil se veřejného shromáždění nově ustaveného Občanského fóra.

Svou účast potvrdil také herec Pavel Chalupa, který se během vysokoškolského studia účastnil protirežimních demonstrací, diskusních fór a na jaře 1989 zrušení fakultní organizace SSM na DAMU. 18. listopadu 1989 se stal zakladatelem a členem stávkového výboru na DAMU a jako první student na veřejnosti přečetl výzvu studentů DAMU k protestní stávce. Díky Pavlovi Chalupovi budete mít jedinečnou možnost shlédnout úryvky z dokumentu švédské režisérky Astrid Ohlsen s názvem Jeden rok v Praze, který je v Čechách prakticky neznámý.

Černobílé fotografie Jaroslava Kučery přináší obrazové svědectví této doby. V rámci komponovaného večera také zavzpomíná na listopadové události a již v 16:00 zahájí vernisáží výstavu svých fotografií v galerii kašperskohorské radnice.

Místní pamětníky budou reprezentovat kronikář Karel Větrovec a šumavský patriot Emil Kintzl, kteří připomenou tehdejší dění v Kašperských Horách.
Celý večer hudebně dokreslí skupina Epydemye, která si získává posluchače napříč generacemi svou pozitivní a živelnou koncertní energií a písněmi, které otevírají zajímavá témata. Za desku Kotlina získala kapela žánrovou cenu Anděl 2015. Na tomto monotematickém albu zpracovala životní příběhy osobností československých dějin 20. století (Adolfa Opálky, Milady Horákové, Jana Palacha a dalších).
Místní ochotnické divadlo Drak zpestří program krátkými divadelními výstupy, připomínajícími ikonické události z totalitní každodennosti.
Více informací a plakát ve formátu pdf k této akci naleznete na webových stránkách https://www.kasphory.cz/kultura/kulturni-akce/nejen-sametove-vzpominani.

Kontakty:
Martina Hamáková, referentka propagace a kultury, 605 275 176, propagace@kasphory.cz
Radek Nakládal, kulturní referent, 605 314 641, kultura@kasphory.cz
Základní informace: Kašperské Hory
Další informace:http://www.kasphory.cz/kultura/kulturni-akce/nejen-sametove-vzpominani
Autor:Hana Wernerová (Folklorní sdružení ČR)
e-mail: wernerova@fos.cz
organizace: č. 56
Aktualizace:06.11.2019 v 23:35 hodin

VYHLEDÁVÁNÍ V DATABANCE AKCÍ

Fulltext
Copyright 1998-2020 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule