Návrat na hlavní stranu FRANCAISPOLSKIDEUTSCHENGLISHČESKY
  Království perníku

Liebenthal 1938 / Liptáň 2018

Liptaň
Začátek akce: 22.09.2018 v 09:30 hodin (so)
Předpokládaný konec: 22.09.2018 v 17:59 hodin (so)
Druh akce: Neupřesněno
Místo konání: Liptaň: Liptaň
Vojensko-historická rekonstrukce události tzv. "Liptáňské tragedie z roku 1938" na místě původní četnické stanice.

Vojensko-historická rekonstrukce osvobozovacích bojů Osoblažska Rudou armádou v roce 1945.

Před osmdesáti lety se němečtí obyvatelé ozbrojili a vyrazili k symbolům Československa. Chtěli převzít moc. Protiprávně a násilně. Tak začala Liptaňská tragédie.

O předání československého pohraničí Německu se rozhodovalo v Mnichově koncem září 1938. Němečtí obyvatelé Osoblažska nečekali na Mnichovskou dohodu.

Vydali se už 22. září 1938 ukázat českým četníkům a pohraničníkům, kdo je tu pánem. Zfanatizovaní Němci skandovali hesla proti Československu a oslavovali Adolfa Hitlera. Vytáhli ze skrýší zbraně propašované z Německa a vyrazili do ulic.

Když Němci obklíčili a obsadili četnickou stanici v Liptani na Osoblažsku, v nepřehledné situaci se strhla přestřelka. Skončila postřílením českých četníků a členů finanční stráže, kteří se vzdali přesile a složili zbraně.

Tyto události vstoupily do historie jako Liptaňská tragédie. Dosud jsme ji znali jen z článků a přednášek historiků. Krnovský Klub vojenské historie KVH Maxim se rozhodl 22. září přímo na místě Liptaňské tragédie předvést věrnou rekonstrukci událostí.

Akci, která zahrnuje také bohoslužbu, pietní setkání u památníku a ukázky bojových operací v Liptani na konci války, organizuje také obec Liptaň a Jesenický horský spolek.

„Občané mohou poprvé v historii sledovat události Liptaňské tragédie přímo v autentickém prostředí, kde se před osmdesáti lety odehrály. Kromě uniformované Stráže obrany státu SOS máme domluvené i desítky statistů, kteří vytvoří dav sudetoněmeckých obyvatel, aby bylo zřejmé, jaké početní převaze obklíčená četnická stanice čelila. Aby to působilo realisticky, máme pronajatou bývalou četnickou služebnu, kde k masakru došlo. Zájemci o historii ji poznají zevnitř zřejmě úplně poprvé, protože dosud se vzpomínkové akce pořádaly jen u pamětní desky na fasádě,“ uvedl Pavel Sluka z KVH Maxim.

„Začneme Liptaňskou tragédií 1938 a skončíme střetem německého wehrmachtu a Rudé armády na Osoblažsku v březnu 1945. Bude to podnět k zamyšlení na téma příčina a následek, začátek a konec. Tato akce je organizačně, časově a finančně velmi náročná. Máme spoustu nápadů, co ještě bychom v Liptani mohli předvést veřejnosti, tak hledáme další sponzory. Jednou za osmdesát let stojí za to složit se na cestu do minulosti a připomenout si společně činy našich předků. Budeme vděční veřejnosti, institucím i firmám, pokud tuto akci podpoří,“ doplnil Sluka s tím, že KVH Maxim spolupracuje s mnoha dalšími kluby vojenské historie.

Do Liptaně se chystá kromě sudetoněmeckých civilistů odhadem 30 vojáků wehrmachtu a 50 Sovětů.

Jen zapůjčení tanku T34, který je zlatým hřebem programu, stojí kolem 35 tisíc korun.

„Kulomet MG42 má kadenci přes tisíc ran za minutu. Při ceně šest korun za výstřel to bude balík, když střelba musí trvat aspoň půl hodiny,“ vysvětlil Sluka, jak nákladné jsou rekonstrukce z oblasti vojenské historie. Návštěvníky do Liptaně stylově přiveze parní vlak.
Zdroj: https://bruntalsky.denik.cz/zpravy_region/chystaji-rekonstrukci-liptanske-tragedie-20180516.html
Základní informace: Liptaň
Autor:Leo Dedek (OS Oblík, IC Osoblažsko)
e-mail: oblik.dh@quick.cz
organizace: č. 56
Aktualizace:17.05.2018 v 09:03 hodin

VYHLEDÁVÁNÍ V DATABANCE AKCÍ

















Copyright 1998-24 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule